Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 lutego 2015 in Zdrowie by Beata Pawłowicz

Homeopatia – leczenie dobrane do typu osobowości

Medycyna głównego nurtu zwalcza objawy choroby. Homeopatia doprowadza organizm do zdrowia dzięki dobraniu leku do typu osobowości i fizjonomii pacjenta.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Sprowokowanie organizmu do zatrzymania choroby i powrotu do zdrowia wymaga odnalezienia tzw. similimum, leku, który najbardziej odpowiada konstytucji pacjenta, jest najbliżej jego psychosomatycznego centrum. Umożliwia to leczenie całego człowieka i chroni przed schorzeniami, które wynikają na przykład z obciążeń rodzinnych. Określenie similimum wymaga poszerzonego wywiadu lekarskiego, który może trwać dwie godziny. Lekarz pyta pacjenta o wszystkie przebyte choroby, ale i o upodobania, zachowanie, o cechy psychiki. Na tej podstawie wyodrębnia jeden z kilkudziesięciu typów osobowości i fizjonomii, któremu towarzyszą skłonności do określonych chorób, ale też stylów życia. – Medycyna tradycyjna szatkuje człowieka na ciało i psyche. Duszy – zaprzecza. Homeopatia widzi całość, a jej leki pomagają wrócić do zdrowia ciału, modelują emocje, sposób myślenia i działania tak, byśmy lepiej funkcjonowali – mówi dr Ewa Wojciechowska. I opisuje dla nas główne typy homeopatyczne.

Kulczyba wronie oko

Szczupły, pełen wigoru, błyskotliwy. Wpada do biura, ochrzania wszystkich: dlaczego nie czekają na niego w sali konferencyjnej? Powinni tam już być z długopisami w ręku.

Pracuje do wieczora. Jako ostatni wypada z biura i biegnie na siłownię z marzeniem – tak się zmęczyć, żeby szybko zasnąć. Ale przed snem musi i tak sięgać po leki. Budzi się o 4.00 i myśli. Mija godzina, zasypia… Budzik. Zrywa się, biegiem pod prysznic. Kawa. Witaminy i do walki.

Choroby gastryczne z powodu niedojadania i napięcia, a także nadciśnienie to jego słabe punkty. A Nux vomica (Kulczyba wronie oko) to lek konstytucyjny.

Kiedyś tacy mężczyźni stanowili większość populacji męskiej. Dziś to prezesi, właściciele firm. – W stan Nux vomica może wejść każdy, kto pracuje 24 godziny na dobę. Na pobudzenie – kawa. Na uspokojenie pigułka. I suplementy, zamiast obiadu – mówi dr Wojciechowska. – Jednak wtedy ten lek nie jest similimum, ale lekiem na stan, w którym się znaleźli.

Sasanka

Zwykle jasnowłosa, z niewielką mimiką, żywymi oczami, ale nieśmiałym spojrzeniem. Mówi cicho, często przerywa i przyznaje, że jest nieśmiała, ale jak do czegoś dąży, to z uporem. Brak jej poczucia własnego „ja”, i często staje się taka, jak chcą ją widzieć inni. W dzieciństwie chorowała na uszy i oskrzela, a teraz łatwo marznie, ale lubi spacery. Jej pragnienia i awersje? Nie odczuwa potrzeby picia, miewa za to ochotę na lody. Ma zmienne nastroje. Co kocha? Małe dzieci i zazwyczaj ma ich kilkoro. W domu jest ostoją spokoju, ale nie boi się stanąć pomiędzy wymagającym mężem a stawiającymi się dziećmi. W pracy radzi sobie z wybuchowym szefem, jej delikatność wpływa na niego pozytywnie.

Zdrowie? Miewa różne objawy, od bólu głowy, przez problemy żołądkowe, aż po dolegliwości „kobiece”. Homeopata, szukając dla niej similimum, pomyśli o leku z sasanki (Pulsatilla vulgaris) – wpływa na przewód pokarmowy, bóle głowy i zaburzenia ginekologiczne, krążenie, mózg, nerwy, kości i krew. Jego cechą jest zmienność i „wędrowanie” objawów fizycznych i emocjonalnych po całym ciele.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI