Bóg, któremu zabrakło sił -„Jesteś Bogiem”, historia Paktofoniki

Kino Świat fot. Katarzyna Kural

Bujający się tłum pełen rozczarowanych życiem młodych chłopaków bez perspektyw, którzy w hip-hopowym rytmie powtarzają „Jestem Bogiem” – Leszek David w mistrzowski sposób opowiedział historię trójki z nich.
Wojciech „Fokus” Alszer (Tomasz Schuchardt), Sebastian „Rahim” Salbert (Dawid Ogrodnik) i Piotr „Magik” Łuszcz (Marcin Kowalczyk) stworzyli Paktofonikę – pakt przy dźwiękach głośnika – w 1998 roku. W grudniu 2000 roku. wydali pierwszą płytę „Kinematografia”, na której znalazły się „Chwile ulotne” i „Jestem Bogiem”. Słowa drugiej piosenki miały częściowo pochodzić z audycji Radia Maryja „Trzy słowa do ojca prowadzącego”. Stały się głosem młodego pokolenia:

Jestem Bogiem / Uświadom to sobie
Ty też jesteś Bogiem / Tylko wyobraź to sobie
Widzę, widzę, widzę / Więcej wiem więcej
Tak to jest mniej więcej / Uczę się sztuki życia
Hip hop to mój sensei / I rzucam tym

Kino Świat fot. Katarzyna Kural/więcej w galerii

Kilka dni po premierze albumu, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Magik wyskoczył z dziewiątego piętra. Jego czyn tłumaczono tym, że – symulując zły stan psychiczny, by nie pójść do wojska – doprowadził się do prawdziwej choroby. W filmie „Jesteś Bogiem” jego historia pokazana jest w sposób bardziej złożony.

Scenariusz napisał Maciej Pisuk, autor wznowionej teraz książki „Paktofonika – Przewodnik Krytyki Politycznej”, do której materiały zbierał przez kilka lat. Prowadził rozmowy z bliskimi Magika, Rahimem i Fokusem. Jego wysiłek docenił Leszek Dawid, autor dokumentów „W drodze”, „Bar na Viktorii” i fabularnego „Ki”. W „Jesteś Bogiem” doskonale prześwietlił prawdziwą historię, zrobił film – głos pokolenia tamtych lat, który słychać równie dobrze dzisiaj.