fbpx

Co się kryje za twoim gniewem?

Co kryje sie za gniewem
123rf.com

Czujesz się czasem jak odbezpieczona bomba, która niekontrolowanie wybucha gniewem? Masz kłopot z tą emocją? Z czego to może wynikać i jak sobie z tym radzić?
Pod gniewem, który bywa nazywany wybuchowym temperamentem, kryje się zazwyczaj głębsza przyczyna. Jaka?

1. Trudność w zrozumieniu innego punktu widzenia. Masz kłopot, żeby przyjąć, że ktoś inaczej myśli, czuje i działa. Wynika to z potrzeby kontroli sytuacji, gdyż to, co nieznane i nieprzewidywalne budzi twój lęk. Dlatego gniewem narzucasz swoją wizję świata, bo tylko w tym wypadku czujesz się w miarę bezpiecznie. Jeśli reszta jest ci podporządkowana na jakiś czas rozluźniasz się, bo uzyskujesz poczucie władzy i panowania nad sytuacją.

2. Trudność z wyrażaniem innych emocji niż złość. Umiesz pokazać twardość i gniew. Gorzej jest z miękkością, współczuciem, empatią. Nie jest tak, że jesteś pozbawiony tych uczuć, raczej ukrywasz je pod maską gniewu, bo lękasz się zranienia.

3. Trudność z zaakceptowaniem słabości. Słabość i porażka cię przerażają. Wolisz mieć zawsze rację, być górą i wygranym niż zaryzykować okazanie, że czegoś nie wiesz, nie umiesz i przede wszystkim, co w związku z porażką możesz czuć. Złość służy ci do utrzymania obrazu siebie jako kogoś niezwyciężonego.

Kluczem do zrozumienia wybuchów złości jest emocjonalna samoświadomość. Jeśli zrozumiesz siebie, wczuwając się w swoje emocje, które towarzyszą okazywaniu gniewu, odkryjesz jego przyczynę i będziesz mógł go zminimalizować.

Najczęstsze powody wybuchów złości to:

  • nasilający się stres;
  • głębszy uraz psychiczny, który wypieramy;
  • brak, którego doświadczyliśmy w dzieciństwie;
  • nieumiejętność asertywnej obrony własnej;
  • rozczarowanie życiem;
  • brak kontaktu z innymi uczuciami.