14 września 2017 roku we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie rozpocznie się wystawa „Speculum: materia i jej dualizm” rzymskiego malarza Marca Angeliniego.
Prace artysty pokazywane były już w Polsce w latach ubiegłych w galeriach prywatnych i przestrzeniach publicznych.
Urodzony w Rzymie w 1971 r. Angelini od początku sprzęga swą twórczość artystyczną z socjologiczną interpretacją rzeczywistości, która stanowi jego kulturowo-badawczy punkt odniesienia. Jego prace są regularnie prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. artysta wziął udział w 54° Biennale weneckim. Sztuka Angeliniego opiera się na dwóch fundamentalnych elementach charakteryzujących dużą część jego twórczości - są to materia jako tożsamość i dualizm jako klucz. Chodzi o płótna zrealizowane w różnych stylach i różnymi technikami i prezentowane po dwa, według relacji nie zawsze (a nawet rzadko) od początku zdefiniowanych. W efekcie temat pary rozpływa się wśród wzajemnych odniesień między dziełami, rzucając wyzwanie ciekawości i wrażliwości obserwatora. Fil rouge (wątek przewodni) za każdym razem zmienia się, to kryjąc się, to odkrywając: raz jest to użyty materiał, raz forma wyrazu, raz kolor. Całość inspiruje się zasadą lustrzanego odbicia, które sugeruje, ale nie powtarza, zapoczątkowuje dialektykę, ale niczego nie przyjmuje za ostateczne. W tym procesie rozdwojenia, zawsze nowym, bo i obserwator uczestniczy w nim w aktywny sposób, decydujący jest często element materialny.
Na krakowskiej wystawie Krakowie znajdzie się 28 dzieł o rozmaitych rozmiarach powstałych w 2014 roku. Czynna do 30 września ekspozycja pod kuratelą Raffaelli Salato jest jednym z najważniejszych wydarzeń „Festiwalu Viva l’Italia” promowanego i goszczonego przez Instytut w jego siedzibie przy ul. Grodzkiej 49 w Krakowie.