Słowa mogą boleć. Czasem ranią jeszcze bardziej niż przemoc fizyczna: wykrzyczane czy wypowiadane szeptem, brutalne czy pozornie żartobliwe. Jak rozpoznawać i bronić się przed przemocą werbalną?
Ulegasz przemocy werbalnej, kiedy:
1. W kontaktach z partnerem często czujesz, że nie masz racji, jesteś w błędzie, jesteś głupia, nie znasz się na tym, nie masz pojęcia o co chodzi. Nieważne, co mówisz i tak jest źle. Najczęściej czujesz się na przegranej pozycji. Możesz nawet mówić - z nim nigdy nie wygram.
2. Twój partner nie jest twoim największym fanem, ale raczej największym krytykiem. W dodatku twierdzi, że jego komentarze wygłaszane są dla twojego dobra. Poucza cię często i poprawia. Czasem chwali, ale zawsze ocenia. W ten sposób - słowami - jesteś kontrolowana
3. Kiedy mu mówisz, że rani twoje uczucia, słyszysz, że jesteś przewrażliwiona, że przesadzasz, nie potrafisz go zrozumieć, nie wiesz co jest ważne. Rzadko bierze odpowiedzialność za swój udział w sytuacjach spornych czy trudnych. Jakoś udaje mu się przekonać samego siebie oraz ciebie, że to zawsze twoja wina. Jest mistrzem w obwinianiu a także zawstydzaniu. To sprawia, że czujesz się okropnie. Potrafi sprawić, że czujesz się bezwartościowa.
4. Żartuje sobie na twój temat, a ty potem czujesz się źle. Po czasie orientujesz się, że szydził z ciebie, wbijał bolesne szpile. Kiedy mówisz mu o tym, wmawia ci ze śmiechem, że nie masz poczucia humoru. W towarzystwie jest nielojalny, potrafi być wobec ciebie złośliwy, mówi o waszych, prywatnych sprawach oraz podważa twoje zdanie. Często zachowują się w ten sposób mężczyźni, którzy mają w sobie bierną agresję. W domu nie starcza im umiejętności konfrontacyjnych, więc robią to, kiedy ofiara jest osłabiona, bo wśród ludzi. Wtedy łatwiej można skrzywdzić. Po fakcie udają, że nie wiedzą o co tak naprawdę chodzi.
5. Nie czujesz przy nim swobody wypowiadania się. Boisz się, że jedno twoje słowo spowoduje wybuch złości czy krytyki. W jego towarzystwie często czujesz się zakłopotana, niepewna. Wolisz już nic nie mówić, przemilczać pewne sprawy.
6. Dochodzi między wami do kłótni, podczas których on krzyczy, jest obraźliwy, padają wyzwiska. Podczas awantur może dochodzić do fizycznych aktów przemocy, kiedy niszczone są przedmioty a ty atakowana.