fbpx

Film o Amy Winehouse w Cannes

Film o Amy Winehouse  w Cannes
123rf.com

68 Festiwal Filmowy w Cannes rozpocznie się 13 maja 2015 r. Pełna lista tytułów zostanie ogłoszona za kilka dnia, ale wiadomo już, że na festiwalu odbędzie się przepremierowy pokaz dokumentu „Amy” poświęconego zmarłej tragicznie wokalistce, Amy Winehouse. Jest to pierwszy film, który powstał za zgodą rodziny.
Thierry Frémaux, dyrektor festiwalu w Cannes, potwierdził (Le Figaro, 3 kwietnia 2015 r.), że obraz zostanie pokazany na festiwalu. Brytyjska premiera filmu przewidziana jest na początek lipca br., w czwartą rocznicę śmierci piosenkarki. Amy Winehouse zmarła 23 lipca 2011 r.

„Amy” trwa ponad 2 godziny i składa się z nieznanych publicznie nagrań, wywiadów i zdjęć archiwalnych. W tle słychać poruszające wyznanie artystki „Nie jestem dziewczyną, która chce być gwiazdą czy kimkolwiek innym niż wokalistką”. Reżyserem filmu jest Asif Kapadia, twórca m.in. nagrodzonego na wielu festiwalach i zdobywcy nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA, 2012) dokumentu o legendarnym brazylijskim mistrzu Formuły 1, Ayrtonie Sennie.

mat,pras. fest,

Cannes to najbardziej medialny festiwal filmowy na świecie. Odbywa się od 1946 r., pierwszą edycję pod przewodnictwem jednego ze słynnych braci Lumière, zaplanowaną na wrzesień 1939 r., uniemożliwił wybuch wojny. Początkowo najlepszemu filmowi przyznawano Grand Prix, od 1955 r. główną nagrodą jest Złota Palma. Dwukrotnie trafiła ona w ręce Polaków: w 1981 r. otrzymał ją „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy a w 2002 r. „Pianista” Romana Polańskiego.

Tegoroczna odsłona festiwalu potrwa od 13 do 24 maja. Organizatorzy ujawnili dotychczas tylko nieliczne informacje. Wiadomo np., że ceremonię otwarcia i galę rozdania nagród poprowadzi Lambert Wilson, a jury będą przewodniczyć bracia Joel et Ethan Coen, którym Złotą Palmę przyniósł w 1991 r. „Barton Fink”. Kompletny program festiwali oraz nazwiska pozostałych jurorów poznamy podczas konferencji prasowej 16 kwietnia 2015 r.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze