fbpx

Architekt z pasją – wywiad z Patrycją Zaczyńską

Architekt z pasją - wywiad z Patrycją Zaczyńską
fot. Monika Lisiecka

O międzynarodowych projektach architektonicznych i planach własnej pracowni na Manhattanie – opowiada top designerka Patrycja Zaczyńska

Patrycja Zaczyńska, fot. Monika Lisiecka

Zajmujesz się projektowaniem wnętrz luksusowych. Skąd taki pomysł i czy w Polsce jest już taki rynek?

Gdy myślałam o pracowni w Polsce, zastanawiałam się, jaki profil będzie najbardziej odpowiedni, a ponieważ przez lata miałam okazję obserwować, jak powstają luksusowe przestrzenie w Nowym Jorku, Londynie oraz tworzyć ekskluzywne projekty pozwalające rozwinąć skrzydła, wybór był bardzo naturalny. Moje prywatne upodobania sprawiają, że zawsze staram się wprowadzić do projektów jakiś element egzotyki zaczerpnięty z miejsc, w których mieszkałam albo zdobywałam doświadczenie i też tych, które odwiedziłam. Z wykształcenia jestem architektem, a koleje życiowe sprawiły, że wyspecjalizowałam się właśnie w linii architektury ekskluzywnej. Wiem, jak powinny wyglądać takie budynki oraz wnętrza. Z natury jestem wrażliwa na niezwykle projekty i staram się je kodować, zapamiętywać w najdrobniejszych szczegółach.

Z całą pewnością projekty wnętrz luksusowych stanowią produkt niszowy , ale – i to mnie bardzo cieszy! – pożądany na rynku. Dla klientów są źródłem radości a dla projektantka – satysfakcji zawodowej. Na co dzień staram się właśnie proponować rozwiązania z „top designu”, a zarazem takie, w których właściciel poczuje się dobrze. To duże wyzwanie zawodowe!

Które elementy pracy architekta są dla Ciebie najbardziej fascynujące?

ADP ARCH LTD.

Jak każda profesja, tak i zawód architekta ma swoje atrakcyjne oraz bardziej codzienne oblicze. Jednym z tych najciekawszych aspektów jest możliwość podróżowania. Często wspominam pracę nad projektem willi zlokalizowanych na Lazurowym Wybrzeżu. Kilka lat temu nadzorowałam budowę urbanistyczno-architektonicznego założenia położonego na zboczu pięknego wzniesienia z niecodziennym widokiem na zatokę. Praca była bardzo wymagająca (podróże, różnice językowe), ale dzięki niej co tydzień byłam w cudownym miejscu w Prowansji.

Zupełnie inne doświadczenia mam z Nowego Jorku – poznałam tam wiele aspektów zawodu architekta i nowatorskich rozwiązań nieznanych w Europie. Stopy i cale były tylko wstępem, najciekawsze było to, że podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych miałam okazję bardzo blisko zetknąć się ze społecznością żydowską, w której obowiązują bardzo konkretne zasady architektoniczne. Wytyczne dla projektowanych rezydencji, synagog oraz mikvah bardzo mnie fascynowały i pogłębiły moje umiejętności jako projektanta oraz poszerzyły światopogląd jako człowieka. Praca nad wielkobudżetowymi projektami intensywnie rozwinęła moją wyobraźnię. Było to bezcenne doświadczenie, z którego czerpie inspiracje po dzień dzisiejszy.

A jakie będą projekty przyszłości? Jak wyobrażasz sobie ich tworzenie za kilka lat?

Przełomem będzie odczytywanie myśli przez komputer i ich swobodna transformacja. W efekcie – szybsze nanoszenie pomysłów i właściwe przedstawianie ich formy, bardziej zrozumiale dla klienta. To może nastąpić wcześniej, niż się spodziewamy!

ADP ARCH LTD.

Zastanawiałaś się nad tym, w jaki kierunku będą podążać upodobania co do wykorzystywanych w aranżacjach materiałach. Zdradź nam, co jest teraz na topie, a co okaże się hitem kolejnych lat?

Oczywiście – na bieżąco śledzę rozwój nowych technologii i nowych materiałów. Tego wymaga mój zawód. Ja osobiście stawiam na ponadczasowość i uwielbiam inwestorów, którzy podzielają mój entuzjazm w tym zakresie. Dla mnie najważniejsze jest stworzenie odpowiedniej bazy, konsekwencja w podejmowanych decyzjach, świetnej jakości materiały oraz indywidualne zaprojektowane detale. Na rynku istnieje bardzo szeroka gama ciekawych produktów i materiałów pozwalających stworzyć nietuzinkowe przestrzenie. Ważne, aby zestawić je w sposób, który odda piękno danego wykończenia. Wierzę, że gusta inwestorów w Polsce będą się właśnie zmieniać w tym kierunku.

Nie podzielam fascynacji elementami oraz wykończeniami, które są teraz na topie – monochromy w odcieniach brązu są zbyt dosłowne i przerysowane, natomiast eklektycznym formom brak lekkości, którą podziwiałam w Nowego Jorku czy Londynie. To, co oglądam w specjalistycznych magazynach niewiele różni się między sobą i nie pokazuje potencjału projektantów. Czekam na ten dzień, gdy w jednym piśmie znajdę kilka odkrywczych realizacji, które przyprawią mnie o przyspieszone bicie serca.

W obecnych czasach ekologia odgrywa ogromnie istotną rolę, czy jej wpływ widać również w Twoim zawodzie?

Ekologia jest ściśle związana z każdym aspektem naszego życia, natomiast architektura wnętrz i architektura oraz ich proces powstawania odgrywają ogromną rolę w tworzeniu schematów chroniących środowisko. Myślę, że z czasem pojawią się regulacje, które naprawdę przysłużą się ochronie środowiska, ale zdarzyło mi się już zaobserwować, że to, co z założenia ma służyć dobru ogólnemu, czasami wymyka się spod kontroli. Przykładem są częste remonty w Londynie, gdzie narzucane przez urzędy obostrzenia prowadzą niekiedy do absurdów. Każdy kupiony dom lub apartament przechodzi renowację, podczas której dodawane są świetliki i wielkoformatowe okna. Zgodnie z prawem przy powiększeniu powierzchni szklanych należy zapewnić lepsze parametry izolacyjne oraz inne elementy wspomagające redukcję emisji ciepła, w tym m.im. zamontować nowszy model pieca. W efekcie wszystkie inwestycje kończą się całkowitą wymianą w pełni sprawnych instalacji, czyli – z ilości ciężkich do utylizacji odpadów. Do tej pory nie znalazłam jeszcze żadnej analizy kosztów tego rozwiązania.

Cel na dzisiaj, cel na przyszłość?

Po pierwsze: być szczęśliwą i czerpać radość z projektowania jak dotychczas. A cel na przyszłość związany jest z magicznym i pełnym uroku Nowym Jorkiem. Gdy byłam tam ostatnio, zwiedziłam penthouse w dwóch wieżach na Columbus Circle. Plan jest więc taki, że powrócę na Manhattan, żeby otworzyć filię mojej pracowni oraz zaprojektuję mój własny penthouse’u w tym budynku.

Trzymamy więc kciuki!

fot. Monika Lisiecka

Patrycja Zaczyńska – architekt, top designer, jedna z najbardziej obiecujących polskich architektek na świecie. Zdobywała doświadczenie w biurach projektowych w Nowym Yorku i Londynie. Założycielka ADP ARCH LTD – międzynarodowej pracowni projektowo – wykonawczej specjalizującej się w opracowaniach ekskluzywnych obiektów oraz wnętrz, które można podziwiać w takich miastach jak Londyn, Moskwa, Monte Carlo czy Nowy Jork.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze