fbpx

Dobre relacje w pracy

Dobre relacje w pracy
123rf.com

Jest kilka prostych sposobów, żeby uprzyjemnić sobie i innym współpracę. Warto to zrobić, przecież tak dużo czasu spędzamy w pracy.
Lista sugestii, które pomogą ci stać się lepszym współpracownikiem.

1. Słuchaj swoich współpracowników. Ćwicz się w uważnym słuchaniu. Bądź na bieżąco z tym, co inni ludzie w pracy myślą, czują, robią. Utrzymuj bliskie relacje.

2. Wspieraj innych. Staraj się być pomocna i życzliwa. Wspieranie najczęściej polega na docenieniu tego, co robią inni. Bardzo liczą się też drobne miłe gesty. Widzisz, że koleżanka ma dużo pracy, zaproponuj, że zrobisz jej herbatę.

3. Uśmiechaj się. Kwaśna, niezadowolona mina potrafi popsuć atmosferę w pracy. Uśmiechaj się, a zarazisz pogodą ducha innych.

4. Nie bierz udziału w plotkach biurowych. One są szkodliwe i krzywdzące, nie wiadomo kiedy mogą obrócić się na twoją niekorzyść. Jeśli o kim coś wiesz albo masz jakieś zdanie na temat dowolnego współpracownika, zachowaj to dla siebie. Mów tylko to, co związane jest bezpośrednio z tobą.

5. Kontroluj swoje emocje. Wiadomo, że każdemu zdarzają się dni, kiedy jest zdenerwowany, smutny czy marudny. Nie musisz udawać, że jest inaczej i zawsze tryskać radością. Ważne jest, aby nie dopuścić do tego, żeby twój nastrój znacząco wpływał na innych w pracy.

6. Miej pozytywne podejście do świata i innych ludzi. Nie ma nic gorszego niż ciągły pesymizm i tendencje do narzekania. Nie jest też dobrze roztaczać katastroficzne wizje i we wszystkim podejrzewamy podstęp oraz spisek. Tacy ludzie nie są lubiani chociażby dlatego, że obniżają w otoczeniu energię.

7. Nie mów źle o swoich współpracownikach i szefie. Stracisz w ten sposób zaufanie innych, bo świadczy to o braku lojalności. Inni zaczną się ciebie bać.

8. Zachowuj się cicho i spokojnie. Nie mów głośno, nie słuchaj muzyki, nie szuraj krzesłem. Niech twoja obecność nie będzie uciążliwa dla otoczenia.

9. Rób swoje. Brzmi prosto, prawda? Jeśli skupisz się na sobie i będziesz wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafisz, będąc przy tym życzliwą dla innych, okażesz się pożądanym współpracownikiem. Jeśli ktoś bierze pełną odpowiedzialność za siebie, zwykle jest doceniony.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze