Praca w zespole – jak się komunikować?

Praca w zespole, jak sie komunikowac
123rf.com

Właściwa komunikacja ma znaczący wpływ na atmosferę pracy w zespole. A to przekłada się na motywację do działania, skuteczną współpracę, a tym samym wyniki pracy całej grupy.

W każdej formule współpracy wskazane jest przestrzeganie pewnych nadrzędnych zasad komunikacji. Na poniższym przykładzie widzimy, jakie mogą być skutki, gdy tak się nie dzieje:

Anna pracuje w niewielkiej firmie developerskiej. Jej bezpośrednim przełożonym jest właściciel firmy, Piotr. Oboje darzą się szacunkiem i zaufaniem w sprawach zawodowych. Jednak wszystkie nawet najdrobniejsze decyzje Anna musi konsultować z Piotrem. Tak było od początku ich współpracy i podobne oczekiwania szef ma wobec innych pracowników. Często czas podjęcia ważnej decyzji wydłuża się, bo komunikacja jest w danej chwili niemożliwa. W ostatnim czasie firma zaczęła mieć trudności i Piotr zrobił się nerwowy i opryskliwy. Miarka przebrała się, kiedy Anna samodzielnie podjęła dobrą – jej zdaniem – dla firmy decyzję. Piotr wściekł się i obraził ją przy innych pracownikach, mówiąc, że się wywyższa, a jednocześnie jest niekompetentna i niedouczona. Anna poczuła się głęboko urażona i niedoceniona. W efekcie przestała się starać i powoli traciła motywację do pracy, a w duchu oczekiwała, że Piotr ją przeprosi.

Jak błędy w komunikacji w zespole zdarzają się najczęściej?