Technologie i wychowanie: Daj dziecku tablet

Daj dziecku tablet
123rf.com

Komputery, internet, gry, smartfony, tablety, portale społecznościowe – to dziś przyczynek do dyżurnego tematu: „Jak tragiczne zapowiada się to pokolenie”. Tymczasem nic podobnego. Nasze pokolenie zapowiada się tak samo jak wszystkie poprzednie.
Wychowując dziecko, nie wolno tracić celu z oczu. Celem wychowawczym jest zaś dla wszystkich rodziców przygotowanie dziecka do dobrego funkcjonowania w świecie, w którym przyjdzie mu żyć. A świat z pewnością będzie wypełniony komputerami, tabletami, smartfonami lub ich pochodnymi. Nie warto więc na siłę blokować dziecku dostępu do nowoczesnych technologii, a wręcz przeciwnie – warto oswajać go z nimi od najmłodszych lat, ale oczywiście wszystko z umiarem.

Zasady postępowania:

1. Nie patrz na sprawy techniki w życiu dziecka przez filtr autobiograficzny. To, że ty miałaś inne zabawki, inaczej spędzałaś czas, nie ma żadnego znaczenia. Twoje dziecko będzie żyło w innych czasach i musi być nie tylko obeznane w technologii, ale wręcz biegłe.

2. Pozwalaj dziecku na krótkie zabawy (pół godziny) twoją komórką, granie na komputerze, surfowanie po sieci i aktywne korzystanie z tabletu. Tylko w ten sposób unikniesz efektu owocu zakazanego. Nie ulegaj pokusie i nie wybieraj strategii pod tytułem: „Moje dziecko w ogóle nie ma kontaktu z komputerem ani niczym podobnym”.

3. Popatrz na problem pedagogicznie. Wszystkie dzieci potrzebują bodźców do usprawniania motoryki drobnej, rozwoju myślenia abstrakcyjnego, syntezy danych, rozwoju wiedzy na temat otaczającej rzeczywistości. Dobrze dobrany (pod względem czasowym i merytorycznym) kontakt z „zabawkami technicznymi” świetnie te bodźce zapewnia.