fbpx

W jaki sposób się nudzisz?

W jaki sposób się nudzisz?
fot. materiały prasowe

Naukowcy zbadali, że nudzimy się na pięć sposobów. Sposób odczuwania nudy świadczy o osobowości. Jeden z rodzajów nudy wiąże się z tendencją do zachorowania na depresję.
Niemieccy i amerykańscy badacze przyjrzeli się zjawisku odczuwania nudy w życiu codziennym. Nudę można badać, sprawdzając poziom pobudzenia (od odczuwania spokoju do nerwowości) oraz można ją wartościować negatywnie lub pozytywnie. Naukowcy na podstawie swoich eksperymentów badawczych wyodrębnili 5 rodzajów nudy:

1. Nuda obojętna – spokój, wycofanie, brak zainteresowania rzeczywistością i aktywnościami.
2. Nuda lekko nerwowa – niepewność, chęć przeżycia zmiany, rozproszenie.
3. Nuda nerwowa – niepokój, aktywne dążenie do zmiany.
4. Nuda motywująca – zdenerwowanie na tyle silne, że podejmujemy działanie, mające na celu wyjście ze stanu nudy.
5. Nuda apatyczna – niski poziom pobudzenia, frustracja, nastroje depresyjne.

Wyniki badań przeprowadzonych za pomocą cyfrowych kwestionariuszy wskazują, że ostatni rodzaj nudy występuje aż u 36 proc. uczniów i studentów. Właśnie w ten sposób nudzą się osoby, które mają skłonności do depresji. Inne rodzaje nudzenia się albo nas w jakiś sposób relaksują, albo motywują do działania. Ich skutki nie są szkodliwe dla psychiki. Nuda apatyczna, związana z odczuwaniem bezsilności i wysokiego niezadowolenia z życia prowadzi do poważnych stanów depresyjnych. Ponadto okazuje się, że doświadczanie intensywności nudy nie zależy od realnej sytuacji, w której się znajdujemy, tylko od osobowości. Jest to sprawa bardzo indywidualna, każdy z nas nudzi się inaczej. Naukowcy są zdania, że mamy wrodzone predyspozycje do sposobu odczuwania nudy i jest to związane z funkcjonowaniem mózgu. Ponadto sposób, w jaki się nudzimy, wpływa na nasze uczenie się nowych rzeczy i osiągnięcia. Kiedy nuda denerwuje nas na tyle, że jesteśmy w stanie działać i ryzykować, żeby poznać nowe aspekty życia, lepiej uczymy się a także z większymi sukcesami funkcjonujemy w środowiskach zawodowych.

źródło: Springer

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze