Jak wybrać terapię i ośrodek terapeutyczny

fot.123rf

– To, czy terapeuta jest dla nas odpowiedni zwykle okazuje się na pierwszych spotkaniach. – mówi psychoterapeutka Martyna Kowalska.
Czym warto się kierować przed wyborem ośrodka terapeutycznego? Jak go wybrać?

Przy wyborze ośrodka należy wziąć pod uwagę swoje preferencje – czy wolimy większą poradnię czy bardziej kameralny, prywatny gabinet. Warto poszukać informacji o tym, w jakim nurcie pracują terapeuci, jakie mają kwalifikacje, czy ośrodek specjalizuje się w leczeniu problemu psychologicznego, który nas dotyczy. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się też, jakie koszty terapii jesteśmy gotowi ponieść. Zwykle bardziej przystępne ceny oferują ośrodki, które prowadzą terapie online lub korzystają z nowoczesnych technologii, ułatwiających proces terapii.

Po czym poznać, czy terapia jest skuteczna?

Czas trwania terapii zależy między innymi od zgłaszanych problemów. Na początkowych spotkaniach terapeuta i pacjent, w ramach kontraktu terapeutycznego, wspólnie ustalają cele, czyli to nad czym pacjent chce pracować i do jakich konkretnych zmian dąży. Zmiana często wymaga czasu, ale jeżeli pacjent czuje się bezpiecznie z terapeutą i ma poczucie, że spotkania przybliżają go do realizacji celów terapii, jest to dobry wskaźnik tego, że terapia działa. Może się jednak zdarzyć tak, że pacjent ma wrażenie, iż nic się nie zmienia. Warto wtedy, przed podjęciem decyzji „co dalej”, porozmawiać z terapeutą i wspólnie rozważyć dalsze kroki – zmianę planu terapii, nurtu w jakim jest prowadzona, czy też samego specjalisty.

Czy przed podjęciem terapii można w jakikolwiek sposób sprawdzić, czy nasz przyszły terapeuta to właściwa osoba?

Przed pierwszą wizytą na pewno warto sprawdzić kwalifikacje terapeuty, to w jakim nurcie pracuje, czy ma certyfikat oraz kto go wydał. Trzeba pamiętać, że psycholog to nie to samo co psychoterapeuta. Psychoterapeuta to osoba odbywająca podyplomowy kurs w jednym z nurtów psychoterapeutycznych, który kończy się zdobyciem certyfikatu. Większość towarzystw terapeutycznych publikuje w internecie listy certyfikowanych terapeutów i każdy może się z nimi zapoznać. Bardzo ważne jest również to, czy terapeuta korzysta z superwizji, czyli – czy konsultuje swoją pracę z innymi specjalistami. Powinien to robić każdy terapeuta, niezależnie od swojego doświadczenia. Każdy pacjent ma prawo do informacji o kwalifikacjach terapeuty.

Obecnie większość psychoterapeutów ma swoje strony internetowe, dobrze jest je sprawdzić. W trakcie umawiania wizyty można też dopytać o ważne dla nas kwestie.

To, czy terapeuta jest dla nas odpowiedni zwykle okazuje się na pierwszych spotkaniach. Warto zwrócić uwagę na to, czy czujemy się dobrze w kontakcie z nim, czy czujemy się bezpiecznie. Czasami może okazać się, że światopogląd terapeuty i pacjenta znacząco się różni, wtedy terapeuta powinien skierować pacjenta do innego specjalisty.

Czy w zależności od problemu warto wybrać inną terapię?

Przed wyborem terapeuty wskazane jest poczytać o wiodących/popularnych nurtach terapeutycznych. Różnią się one podejściem do pacjenta i jego problemów, a także skutecznością w terapii danych problemów psychologicznych. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy proponowana forma terapii jest tzw. terapią opartą na danych naukowych – co oznacza, że jej skuteczność jest weryfikowana w badaniach naukowych.