1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wideo
  4. >
  5. „Mama powiedziała: znajdź natychmiast innego faceta”. Katarzyna Bosacka o tym, że szczęście to wybór i postawa | „Ukryte piękno”, odc. 14

„Mama powiedziała: znajdź natychmiast innego faceta”. Katarzyna Bosacka o tym, że szczęście to wybór i postawa | „Ukryte piękno”, odc. 14

„Moja mama jest pozytywną wariatką” – mówi Katarzyna Bosacka w podcaście „Ukryte piękno” z Beatą Biały. Czy radość to cecha charakteru, a może zdolność, którą można wyćwiczyć? Co jest jej największym wrogiem – smutek, narzekanie, a może rozpamiętywanie przeszłości?

– Szczęście to wybór i postawa – mówi Katarzyna Bosacka, dziennikarka i edukatorka zdrowego stylu życia. To nie slogan z Instagrama, ale podejście, które wypracowała przez lata – jako kobieta, matka, żona, dziennikarka i osoba publiczna. – Jesteś w czarnej rozpaczy, a za godzinę jesteś w zupełnie innym miejscu – mówi. Życie jest zmienne, ale my możemy wybrać, jak na nie reagujemy.

Beata Biały, autorka książki „Kobiece gadanie”, pyta Bosacką wprost: Jak nauczyć się radości? Czy są na to konkretne techniki, myśli, ćwiczenia? Gościni nie ucieka w górnolotne frazesy – mówi o codziennych nawykach, wyborach, o swojej mamie, która była „pozytywną wariatką” i która nauczyła ją, że „klina najlepiej potraktować klinem”. – Matka mi powiedziała: masz natychmiast znaleźć sobie innego faceta – wspomina z uśmiechem.

Dzielność codzienna

W odcinku dużo miejsca poświęcono temu, co odbiera radość – i nie jest to wcale tylko cierpienie czy smutek. Prawdziwym wrogiem szczęścia, według Bosackiej, jest narzekanie. – Dla mnie dzielność codzienna życiowa to jest przeciwieństwo narzekania – mówi. – Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, spróbuj mleko pozbierać.

Innym destrukcyjnym nawykiem jest życie przeszłością – czyli nieustanne wracanie do tego, co było. – Nie ma co rozpamiętywać przeszłości, mamy teraz – podkreśla dziennikarka. Radość nie ma szansy zakwitnąć w umyśle, który codziennie pielęgnuje żal.

„Ludzie, którzy są optymistami, rzadziej chorują”

Rozmówczynie poruszają też temat kobiecego ciała i przemian, jakie towarzyszą dojrzałości. – Jaka to jest radość, że już nie zajdę w ciążę – śmieje się Katarzyna Bosacka. Ten przewrotny cytat pokazuje podejście, które wiele kobiet może uznać za wyzwalające. Bo czy wiek, menopauza, zmieniające się ciało to koniec radości? Wręcz przeciwnie – może to być jej nowe źródło.

W tej części rozmowy pojawiają się też ważne pytania o to, czy hormony rzeczywiście „psują nastrój” i czy da się mimo nich zachować optymizm. Katarzyna Bosacka przytacza dane: – Ludzie, którzy są optymistami, rzadziej chorują – mówi. Optymizm nie jest więc tylko kwestią nastroju, ale też zdrowia.

„Staram się unikać toksycznych ludzi”

Jednym z ważniejszych wątków jest temat relacji. – Staram się unikać toksycznych ludzi – mówi Bosacka bez ogródek. Nie chodzi o odcinanie się od trudnych rozmów, ale o świadome wybory – z kim spędzamy czas, komu dajemy swoją uwagę, kto nas zasila, a kto wysysa energię. Ta część podcastu pokazuje, że radość wymaga higieny emocjonalnej – selekcji, odwagi i dbania o swoje granice. W książce Beaty Biały „Kobiece gadanie” temat ten także wraca: kobiety, które odzyskały radość życia, często zaczynały od wyznaczenia sobie nowej przestrzeni – wolnej od tego, co nie wspierało ich emocjonalnie.

Czy radości można się nauczyć?

To pytanie powraca w odcinku jak refren. Odpowiedź Katarzyny Bosackiej jest jasna: tak, można. Ale nie chodzi tu o jednorazowe olśnienie, tylko o praktykę. O codzienne wybory, mikrodecyzje, sposób patrzenia na świat.

Pretekstem do rozmowy jest książka Beaty Biały „Kobiece gadanie”, w której dziennikarka rozmawia m.in. z Katarzyną Bosacką o tym, co boli, zachwyca, wzrusza, złości i dodaje skrzydeł.

ZW: Pionowe zdjęcie używane w module Moda (f500 x 750)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze