Moda na „Handmade”

fot.123rf

Cudowne połączenie tradycji z nową technologią. Robisz „klik” i instrukcja, jak w przerwie od pracy wydziergać czapkę na drutach czy zaprojektować biżuterię, ląduje na tablecie lub smart fonie.
Mój pierwszy szalik był bardzo kolorowy i nierówny. Nie wiedziałam wtedy, dziewczęciem będąc, że to zależy nie tylko od prostego ściegu prawy–lewy, ale także od grubości włóczki, jaką zamierza się użyć do tworzenia rękodzieła. Nieudane próby mnie nie zniechęciły, choć mój ojciec powątpiewał, że cokolwiek mi wyjdzie. Dość powiedzieć, że bakcyla ręcznych robótek złapałam i uszyłam sobie kilka ubrań, toreb (tak, tak, ręcznie!), wydziergałam serwety haftem Richelieu, zrobiłam też ze dwa wielkie męskie swetry (jeden nawet na zamówienie i za opłatą!). Do dziś gdzieś na pawlaczu mam wycięte z „Burdy” wzory i szablony – ale po co sięgać tak wysoko (w sensie – wchodzić na drabinę i zginąć w stercie papierów), skoro wszystko dziś jest w Internecie, rzecz jasna. A nic tak nie odpręża po stresującym dniu w pracy jak manualne ćwiczenia.

Zobacz: swetry i bluzy z futerkiem

Tworzę i pokazuję

„Kocham dziergać, nie jestem staruszką” – to słowa autorki bloga Handmade, DIY, lifestyle (www.yadis.pl). Oburzył ją (i słusznie!) potoczny odbiór społeczny osób zajmujących się „pracami ręcznymi”, utrwalany także w prasie jako zajęcie dla pań na emeryturze. To na szczęście się zmienia – naprawdę wiele dziewczyn między 30. a 40. rokiem życia, a także sporo młodszych, potrafi i lubi uszyć sobie sukienkę, wyczarować piękny sweter na drutach czy też wykonać autorską biżuterię. Jeśli nie potrafi, to może chciałoby. Nie masz na podorędziu babci albo wagarowałaś na zajęciach praktyczno-technicznych w szkole? Zajrzyj do Internetu i wypełnij jesienne wieczory twórczością. To także świetny pomysł na oryginalne prezenty dla bliskich lub unikatowe ozdoby do domu. Zwłaszcza że za autorskie hand made’owe rzeczy, bardzo dziś modne, trzeba niekiedy sporo zapłacić. No dobrze, my tu gadu-gadu, a szalik na zimę sam się nie zrobi.

Handmade

Nazwa aplikacji jest wprawdzie po angielsku, ale aby z niej skorzystać, będziesz musiała znać rosyjski (dodatkową atrakcją będzie możliwość podszkolenia się w tym języku). Z każdym dniem rośnie liczba osób, które własnoręcznie tworzą wspaniałe dzieła – możesz do nich dołączyć, zwłaszcza że w aplikacji masz fotograficzną instrukcję krok po kroku, jak zrobić np. poduszkę-kota czy sznurkowe bransoletki. Skończonym dziełem możesz pochwalić się znajomym, a innym użytkownikom aplikacji zaprezentować swój pomysł, dodając go do istniejącej już biblioteki własnoręcznie zrobionych elementów ubioru czy wyposażenia domu. Do ściągnięcia z Google Play.

Children’s Workshop

Aplikacja przygotowana na iPhone’y oraz iPady – będzie świetnym pomysłem, by pobawić się w prace ręczne ze swoimi dziećmi – wskazówki podpowiadające krok po kroku, jak np. zrobić kwiatowe dekoracje 3D albo obudowę na telefon, przedstawiane są na filmikach – można je w dowolnym momencie zatrzymać lub cofnąć, by zgodnie z instrukcją otrzymać pożądany efekt. Znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na ozdoby z papieru, modeliny, skrawków materiału, guzików czy z recyklingu. Inspirujące pomysły na jesienne wieczory ze swoim (lub „pożyczonym”) dzieckiem. Do ściągnięcia z iTunes.

Live Wire eMag

Jeśli naprawdę lubisz prace ręczne, to może znasz ten magazyn? Jeśli nie – na pewno się w nim zakochasz. Ściągnij prenumeratę na tablet czy komputer (będzie wygodniej, aplikacja dostępna zarówno na PC, jak i na Mac) albo komórkę i ciesz się bogactwem porad w formie wideo lub plików PDF, zdjęć i instrukcji krok po kroku, za pomocą których wyczarujesz prawdziwe cudeńka – bransolety, naszyjniki, kolczyki z samodzielnie giętych drutów, metali. To coś więcej niż komponowanie biżuterii z gotowych elementów.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »