5 zachowań samca alfa

5 zachowań samca alfa
123rf

Agresywny w słowach i gestach, dominujący, przekraczający granice. Niestety, takie cechy mogą mylić się ze źle pojmowaną męskością. Oto 5 cech, dzięki którym rozpoznasz samca alfa. Może nim być twój partner, ojciec, szef czy kolega z pracy.

1. Obwinia cię, chociaż jest to zupełnie pozbawione sensu

Na przykład w domu często psuje się zmywarka, a on krzyczy: „Co ty znowu zrobiłaś z tą zmywarką, zupełnie nie umiesz jej obsługiwać!”. Albo jesteś na spotkaniu służbowym, gdy okazuje się, że nie macie przygotowanych potrzebnych dokumentów, za które on był odpowiedzialny. „Dlaczego mi nie przypomniałaś, żebym je wziął. Przez ciebie wszyscy tutaj tracimy czas!”. To są zachowania, których absolutnie nie można tolerować i przede wszystkim nie można dać się obwiniać.

2. Mówi do ciebie, jakbyś była dzieckiem

„Gotując lazanię, musisz bardziej się starać. Makaron był za bardzo rozgotowany.”, słyszysz to od męża czy ojca mimo że jesteś już dorosła. „No, możesz już iść do domu, jeśli uporządkowałaś papiery na biurku” – jeśli tak traktuje cię twój szef, masz do czynienia z samcem alfa. Nie pozwól na to, żeby przekraczał twoje osobiste granice.

3. Zachowuje się niegrzecznie w miejscach publicznych

Robi dziką awanturę w restauracji, bo zupa była za zimna. Poniża urzędniczki, ekspedientki, obsługę hotelową a nawet miewa pretensje do kierowców autobusów. Wstyd się z nim pokazać gdziekolwiek, więc lepiej tego unikać.

4. Bawi się z dziećmi, drażniąc je

„Ej, jak ty rzucasz piłkę, jak chłopak czy jak dziewczyna!”, słyszy twój syn podczas gry w siatkówkę. Zamiast atmosfery zabawy, wszyscy zaczynają się źle psychicznie czuć. Samiec alfa każdą sytuację wykorzystuje do tego, żeby innych pomniejszyć, wtedy sam czuje się lepiej. Nie potrafi się też wyluzować i cieszyć radością innych.

5. Często używa krytyki

Przy jakimkolwiek niepowodzeniu, nie zauważa własnego udziału w sytuacji, nie mówi też o swoich uczuciach, na przykład, że jest zdenerwowany czy sfrustrowany, tylko” „Co, do cholery, jest nie tak z tobą! Nie potrafisz nic dobrze zrobić!”. Z kim takim nie ma prawdziwego porozumienia opartego na szacunku.

 

Mężczyzna pułapka – 10 cech – TUTAJ