Polak nie jest dobrym sąsiadem

Polak nie jest dobrym sąsiadem
123rf.com

Jak podają badania CBOS-u, większość z nas zachowuje dystans wobec sąsiadów, zwłaszcza w miastach. Zdecydowanie lepiej jest wśród mieszkańców wsi.
Choć chcemy znać naszych sąsiadów i mieć z nimi ogólny kontakt, to wystarczy nam grzecznościowe „dzień dobry”, ewentualnie wyświadczanie sobie drobnych przysług. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi 20 lat temu, wyraźnie spadło nasze zapotrzebowanie na kontakty towarzyskie z sąsiadami.

Co trzeci Polak przyznaje się do częstszych i bliższych relacji niż sporadyczne powitanie – odwiedza sąsiadów w ich domu, uczestniczy w okolicznościowych uroczystościach.

To zdecydowanie gorzej niż w społecznościach wiejskich, gdzie większość mieszkańców utrzymuje bliższe kontakty z sąsiadami: pomagają sobie nawzajem i regularnie odwiedzają.

Polacy najchętniej spędzają czas z rodzicami, rodzeństwem, dziećmi oraz partnerami. Zaledwie co dziesiąty z nas wybiera jako najmilsze towarzystwo przyjaciół czy bliskich znajomych. Również co dziesiąty z nas najchętniej lub z konieczności spędza czas samotnie.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze