fbpx

Zawody sportowe: uczciwość przede wszystkim

Zawody sportowe: uczciwość przede wszystkim
123rf.com

Igrzyska sportowe czy Paraolimpiada w Londynie stawiają sobie za cel nie tylko zweryfikować najlepszych sportowców na świecie. Ale pokazać, że sport niesie ze sobą uznanie konkretnych wartości, jak uczciwość.
Największym testem, przed którym truchleją sportowy, jest wcale nie ten konkretny wyścig czy to konkretne podejście podczas igrzysk olimpijskich. To testy na zawartość substancji dopingowych. Działająca od 1999 roku Światowa Agencja Antydopingowa bardzo uważnie sprawdza najmniejsze ślady substancji w organizmach sportowców, które mogłyby korzystnie wpłynąć na ich wyniki sportowe. Stosowanie dopingu uznawane jest za szczyt nieuczciwości podczas zawodów sportowych, niezależnie od tego, czy mówimy o igrzyskach olimpijskich czy paraolimpiadzie.

Magazyn „Psychology Today” daj wskazówki, jak odnaleźć doping w sobie, w swojej wewnętrznej sile, a nie szukać jej w sztucznych używkach. To dobre rady dla każdego sportowca, także amatora.

  • spójrz na wysiłek jaki cię czeka, jako na wyzwanie a nie groźbę upadku. Od nastawienia zależy to jak bardzo zmobilizujesz swoje ciało.
  • nie dopuszczaj emocji do siebie, kontroluj lęk, że ci się nie uda, myśl pozytywnie o tym, co czeka cię na końcu wysiłku.
  • nie myśl o błędach, o dawnych niepowodzeniach. Wyciągnij z nich naukę na przyszłość i zapomnij. Oglądanie się za siebie nigdy nie przybliży cię do sukcesu.
  • szukaj pozytywnych metod radzenia sobie z sytuacją. Gdy stres i oczekiwania – twoje i otoczenia – stają się nie do zniesienia, poszukaj osoby, z którą możesz porozmawiać, spójrz na sytuację z dystansem, z przymrużeniem oka, zastanów się, co może się stać, a co na pewno się nie wydarzy. I wróć na trening.
  • ciesz się z sukcesów i analizuj błędy porażek. I pamiętaj, że każdy sukces ma sens, gdy daje ci radość i szczęście. Spełniasz się jako sportowiec, ale ważne jest także, by spełniać się jako człowiek.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>