fbpx

4 sposoby na przezwyciężenie strachu

4 sposoby na przezwyciężenie strachu
123rf.com

Odwaga kojarzy się nam z polem bitwy, ale potrzebna jest codziennie. W sali konferencyjnej, podczas przejażdżki rowerem i w sklepie spożywczym. Pomaga nam wieść życie osoby spełnionej. Amerykański psycholog Robert Biswas-Diener napisał książkę o tym w jaki sposób podnieść sobie iloraz odwagi.
Książka nosi tytuł The Courage Quotient. How Science Can Make You Braver. Czytamy w niej, że dzięki odwadze pokonujemy te przeszkody, które oddzielają nas od pełni życia. Odwaga potrzebna nam jest nie tylko w osiąganiu sukcesu zawodowego, także w codziennych relacjach z ludźmi.
Biswas-Diener definiuje odwagę jako gotowość do działania w kierunku wybranego celu mimo obecności ryzyka i niepewności. Chodzi o to, żeby przezwyciężyć strach.

Iloraz odwagi to twoja chęć do działania podzielona przez strach

Biswas-Diener dowodzi, że odwagi można się nauczyć. Każdy z nas ma zdolność do stawienia czoła swoim lękom. Jak to zrobić?

1. Zmniejsz niepewność

Niepewność to strach przed nieznanym – zastanawiamy się, czy nam się uda, czy nie przeżyjemy zranienia, czy wszystko ułoży się tak, jak planujemy? Nasza niepewność zmniejszy się, jeśli zmniejszymy ryzyko. Zwykle jest tak, że podejmując się nowych działań, nie wyeliminujemy go zupełnie, ale możemy zrobić coś, co je zminimalizuje. Na przykład dobrze przygotować się do nowego projektu lub wybrać nową pracę zgodną z naszymi kwalifikacjami, itp. Niepokój przestaje nas paraliżować, jeśli podejmujemy się nowego zadania etapami, np. nie proponujemy osobie, która nam się podoba, żeby od jutra z nami zamieszkała, tylko zapraszamy ją na kolację.

2. Odpręż się

Kiedy nasz organizm czuje lęk, reaguje ciało – podnosi się ciśnienie krwi, tętno oraz napięcie mięśniowe. Wówczas nasz umysł wytwarza irracjonalne myśli, które sprawiają że lęk jest coraz silniejszy. Dlatego ważne są ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą nam się uspokoić i zlikwidują napięcie mięśniowe. Skutecznie przezwyciężają strach relaksacyjne asany jogi.

3. Złość się

Emocją, która można przezwyciężyć strach, jest gniew. Napędza do działania i rozwiewa wątpliwości. To złość sprawia, że podejmujemy ryzyko, przezwyciężamy strach i mamy optymistyczne nastawienie do efektu naszych działań. Złość jednak w tym przypadku musi być przez nas na tyle kontrolowana, żeby jasno myśleć. Z gniewu należy korzystać mądrze, to my mamy nim rządzić, a nie on nami.

4. Unikaj „pomocy” nieżyczliwych

Badania Biswas-Dienera pokazują, że im więcej osób wie o naszych nowych działaniach, tym więcej przeszkód się pojawia. Dlatego wtajemniczaj czy proś o wsparcie tylko tych ludzi, do których masz zaufanie, że będą po twojej stronie i będą ci pomagać a nie utrudniać bycie odważnym.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze