fbpx

5 sposobów na pobudzenie kreatywności

5 sposobów na pobudzenie kreatywności
123rf.com

Kreatywność to cenny dar, dzięki któremu osiągamy sukces i wyróżniamy się z tłumu. Niektórym przychodzi to naturalnie, inni muszą nad twórczym potencjałem popracować. Kreatywności można się nauczyć i ją rozwijać.
Masz jakieś angażujące hobby, które przynosi ci radość i rozwój? Nie, ale marzysz o czymś takim? Masz, ale boisz się bardziej zaangażować? Tak, ale chcesz jeszcze więcej? Oto 5 sposobów, dzięki którym uwolnisz swój twórczy potencjał.

1. Baw się. Zabawa, spontaniczność i luz są dobrym podłożem dla rozwijania kreatywności. Wzmacniają ją poprzez oderwanie nas od szarej codzienności. Dlatego poszukaj czasu na działania, które przynoszą ci radość, śmiech, relaks. W ten sposób odnowisz swoje spojrzenie, zmienisz zwyczajowe postawy, które być może blokują twoją kreatywność.

2. Spróbuj czegoś dziwnego. Przeczytaj książkę, po którą nigdy nie sięgnąłeś i to z dziedziny, którą się jeszcze nie zainteresowałeś. Odkryj nową dla ciebie muzykę, film, sztukę, potrawę. Zgłębiaj nieznane, rozsmakuj się w niespodziankach. Myśl i działaj nieszablonowo. Zastanów się, co możesz w swoim życiu zmienić, zmodyfikować, zamienić.

3. Myśl mniej, działaj więcej. Kreatywność może być hamowana przez nadmierne myślenie i analizowanie pomysłów. Tymczasem ważniejsza jest decyzja o wprowadzeniu ich w życie. Kreatywność niepotrzebnie osłabiana jest przez racjonalizację i intelektualizowanie. Dlatego odłóż myśli na bok i daj się ponieść prądowi twórczych działań. Usiądź przed pustym plikiem i napisz coś, kup sztalugi, płótno malarskie i weź pędzel w dłoń albo gitarę i śpiewaj.

4. Ucz się od ludzi kreatywnych. Poszukaj takich w swoim otoczeniu i spędzaj z nimi czas. Obserwuj ich otwartość na nowe idee i odwagę, by realizować je w życiu. Bierz od nich to, co tobie najbardziej potrzeba.

5. Spraw, żeby kreatywne działania stały się twoim nawykiem. Obiecaj sobie – będę kreatywny każdego dnia. Niech twój twórczy potencjał stanie się dobrą rutyną codzienności, czymś oczywistym.