fbpx

Jak rozpocząć medytowanie? – 5 rad

Jak rozpocząć medytowanie? - 5 rad
fot. 123rf

Żeby rozpocząć medytację, nie musimy dokonywać ważnych życiowych zmian. Nie trzeba zmieniać diety, religii, partnera. Jednak często trudno nam się za to zabrać. Jak rozpocząć medytację, radzi Tobin Blake, nauczyciel medytacji, autor książki „100 Daily Meditations for Health, Stress Relief, and Everyday Joy”.
Wszystko czego potrzebujesz, to kilka minut swojego dnia. Medytacja może być najprostszą z praktyk. Koncentruje ona nas na uwolnieniu myśli o przeszłości i przyszłości, zakorzeniając w teraźniejszości.

Wskazówki Tobina Blake’a jak rozpocząć medytację?

1. Uświadom sobie, że to prosta technika relaksacji

To naprawdę nic trudnego, a za to inwestowanie w siebie i w swój spokój. Możesz medytować po prostu, na siedząco (najlepiej z prostym kręgosłupem), zamykając oczy, koncentrując się na tym, żeby się zrelaksować (pomoże w tym kilka głębokich oddechów na wstępie). Możesz rozpocząć od medytowania dwa razy dziennie po 5 minut. Nie martw się, jeśli po 2,5 minutach medytacji przez 3 będziesz czuł niepokój z powodu dźwięków, które cię rozpraszają. Uczucie relaksu przez zaledwie 30 sekund już jest cenne, bo wpływa na zmianę naszego myślenia.

2. Wybierz swój styl medytowania

Początkujący zazwyczaj potrzebują wybrać sobie określony sposób medytowania. Można medytować z mantrą, składającą się z jednego słowa: pokój, radość, światło. Powtarzaj to słowo po cichu lub w myślach przy wydechu. Możesz podczas medytacji skupić się na jakimś obrazie w wyobraźni, na przykład morskich fal albo po prostu na oddechu. Celem jest wybrać technikę, która ciebie rozluźni i oddali od myśli.

3. Zaplanuj medytowanie

Jeśli to zrobisz, dasz mózgowi sygnał, że naprawdę tego chcesz. Wielu ludzi tłumaczy, że są zbyt zajęci, by medytować. Może argument, że 5 minut medytowania dziennie, może zmienić całe życie, przemówi do nich?

4. Nie opieraj się myślom

Chociaż w medytacji chodzi o to, żeby nie myśleć, myśli są częścią ważną naszego doświadczenia. To normalne, że podczas medytacji myśli do ciebie przychodzą, zwłaszcza na początku praktykowania. Nie chodzi o to, żeby je tłumić, tylko żeby dać im odpłynąć.

5. Przeprogramuj negatywne myśli

Trudno medytować, gdy negatywne myśli bombardują mózg. Blake uczy, żeby je przekształcać na pozytywne. Jeśli przychodzi do ciebie głos, który twierdzi, że nie uda ci się coś, afirmuj myśl, że wszystko będzie dobrze, itd. Dobierz takie słowa, które cię naprawdę uspokajają i wielokrotnie powtarzaj je w myślach, aż poczujesz że jesteś wolna od niepokoju.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze