Odważ się… być sobą!

fot.123rf

Czasem łatwiej o bohaterstwo w godzinie próby niż w codziennym życiu. Być sobą, walczyć o swoje prawa – to dopiero odwaga. Odwaga naszych czasów.
Dzisiejsze czasy nie wymagają od nas spektakularnego heroizmu. Nie poświęcamy życia za innych, nie wykazujemy się niecodziennym bohaterstwem, a szansa, że będziemy mieli okazję ratować kogoś z płonącego budynku, zmniejsza się z każdym dniem, w którym wprowadzane są dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Nie znaczy to jednak, że nie ma w naszym życiu obszarów, w których możemy się wykazać. Odwaga w dzisiejszych czasach to przede wszystkim prawo do bycia sobą. Jeśli masz z tym problemy – trenuj.

  1. Żyj tak, żeby być dumnym stulatkiem! Wyobraź sobie, że dożyłeś stu lat. Zamknij oczy. Oto znalazłeś się na swoim przyjęciu urodzinowym. Otacza cię rodzina i przyjaciele. Niedługo zdmuchniesz świeczki, ale jeszcze zanim to zrobisz, postanawiasz wyjść na taras i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wychodzisz, opierasz się o balustradę i wspominasz, co udało ci się osiągnąć przez te wszystkie lata. Przepełnia cię satysfakcja. Jesteś dumny ze swoich życiowych wyborów. Przypomnij sobie dokładnie, co zrobiłeś, by stać w tym miejscu i być tak szczęśliwym. Otwórz oczy, weź kartkę i zapisz to wszystko, co przyszło ci do głowy. Podkreśl te, które wydają ci się szczególnie ważne, i zastanów się, co zrobić dziś, by wcielić je w życie. Miej odwagę żyć, tak jak chcesz!
  2. Okazuj dobre uczucia! Jeśli boisz się okazywać pozytywne uczucia, pomyśl sobie, że każdy je ma. Czy wiesz, że masz prawo je wyrażać? Bądź odważny i wyraź to, co czujesz, bez względu na reakcję innych. Pomyśl o osobie, którą kochasz, lubisz, cenisz czy podziwiasz. Czy ona o tym wie? Co chciałbyś jej powiedzieć? Nie czekaj do jutra: zadzwoń, wyślij maila, spotkaj się jeszcze dziś.
  3. Uwolnij marzenia! Brakuje ci odwagi, by zadbać o swoje potrzeby? Boisz się, że inni zarzucą ci egoizm albo wyśmieją twoje pomysły? A może nie wiesz po prostu, do czego zaprowadzą cię twoje marzenia? Zaryzykuj. Przez tydzień noś przy sobie kartkę, na której zapisuj wszystkie pomysły, które chciałbyś zrealizować, a o których po drodze zapomniałeś. Być może na twojej liście znajdą się rzeczy najróżniejsze: wyprawa w Andy, przemalowanie pokoju na różowo czy nauka serbskiego. Z pewnością wiele z nich wyda ci się niemożliwych do