fbpx

Znaczenie perspektywy

Znaczenie perspektywy
fot. 123rf

Czy kiedykolwiek wydawało ci się, że twój samochód jedzie do tyłu, gdy tymczasem to auto z boku jechało do przodu? Oceniłaś własny ruch nie w oparciu o to, co się naprawdę dzieje, ale o to, co umysł myśli, że się dzieje. Jak dobrze wykorzystać w życiu znaczenie perspektywy?
Oto kilka pytań do rozważenia dla uzyskania lepszego zrozumienia tego, że to od nas zależy perspektywa, jaką obdarzamy zdarzenia w naszym życiu.

1. Czy, gdy dzieje się coś innego, niż zwykle w danej sytuacji, natychmiast wyciągasz wniosek, że coś jest nie tak, jak trzeba? Na przykład mąż zawsze przysyłał ci kwiaty na urodziny. W tym roku nie dostałaś bukietu. Myślisz, że on już cię nie kocha? Czy może myślisz, że każdy może o czymś zapomnieć? Albo, że może szykuje ci jakąś fajniejszą niespodziankę? A może cieszysz się, że coś zmienia się w waszym życiu, że czekają was nowe wyzwania?

2. Czy zdajesz sobie sprawę z czynników, które mogą zakłócać rzeczywistość? To na przykład: stres, depresja, lęk, brak snu, odurzenie alkoholem, narkotykami, silne emocje. I ty, i inni znajdujemy się często w innym, niż zazwyczaj, stanie świadomości. Gdy dzieje się coś takiego, lepiej przeczekać ten stan i po jakimś czasie bardziej świadomie i trzeźwo spojrzeć na to, co się dzieje.

3. Czy umiesz poprosić kogoś o to, żeby powiedział ci o swojej perspektywie i odważnie ją przyjąć? Dobrze jest, żeby była to osoba, której ufasz i która nie jest zaangażowana w wydarzenie, o którym chcesz porozmawiać, może to być przyjaciel lub terapeuta. Często ludzie, którzy nie są zaangażowani w daną sytuację, mają dokładniejsze, bardziej obiektywne spojrzenie na sprawę, która budzi twoje wątpliwości.

4. Czy szanujesz to, że inni mają prawo do własnej perspektywy? Pamiętaj, że każdy ma prawo do indywidualnego spojrzenia na świat. Dla kogoś, kto zmaga się z ciężką depresją, wstanie z łóżka jest dużym wysiłkiem, podczas gdy ty prawie nie zauważasz, że coś takiego robisz co rano. Kobieta, która właśnie przeżyła bolesny rozwód, może odmówić pójścia na twój wieczór panieński. Lepiej nie oceniać nikogo, zanim nie jesteśmy w stanie wczuć się w jego położenie, poznać jego perspektywę.

Odpowiednia perspektywa to coś, co rośnie wraz z życiowym doświadczeniem. Dlatego relacje z przyjaciółmi i mentorami, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami, są tak cenne. Podobną rolę spełniają grupy terapeutyczne oraz uważność w odbieraniu tego, co się dzieje wokół nas.

Punkt zwrotny w życiu – ćwiczenie – TUTAJ