fbpx

Fantazjowanie o wakacjach

Udane wakacje
123rf.com

Dla niektórych wakacje znajdują się przede wszystkim w sferze marzeń, inni niczym księgowi planują je dokładnie i przewidują wszelkie możliwe scenariusze. Jak to działa na naszą psychikę, pokazują badania.

– Byliśmy zainteresowani skutkami pozytywnych fantazji o wakacjach. Co się dzieje w rzeczywistości, gdy ludzie wyobrażają sobie wyidealizowaną wizję spędzenia lata – powiedział naukowiec Heather Kappes prowadzący badania na ten temat. – Okazało się na przykład, że jeśli ktoś ciągle marzy na przykład o wycieczce do Australii, mimo że nie ma urlopu albo woli jednak zaoszczędzić na nowy samochód, ma to na niego potężny wpływ. Angażowanie wyobraźni w wymarzoną wizję, zmienia percepcję. Wówczas widzimy tylko pozytywne strony tego, co ma się wydarzyć. W ogóle nie zakładamy, że coś może nie pójść tak, jak chcemy. Nasza wizja prowadzi nas do działań, dzięki którym prędzej czy później wybieramy się na wakacje z marzeń. I najczęściej nasze wizje realizują się bez przeszkód.

Badania pokazały też, że osoby, które podchodzą realistycznie do wakacji, widzą ich ciemniejsze strony. Tacy ludzie mają dokładnie zaplanowany budżet oraz czas, który mogą poświęcić na odpoczynek. Przy takim nastawieniu ich umysły rozmyślają o wszelkich przeszkodach i utrudnieniach, czytają fora internetowe z opiniami na temat hoteli, uzupełniają podręczną apteczkę, pakują więcej ubrań w razie zmian pogody. I co się dzieje. Najczęściej te wszystkie rzeczy są im potrzebne, bo czarne scenariusze wydarzają się zgodnie z mało optymistycznymi przewidywaniami. – Wniosek z naszych badań brzmi, żeby ufać swoim marzeniom i planować wakacje w najdrobniejszych szczegółach. Przyszłość, także tę dotyczącą wakacji, należy projektować pozytywnie. Im lepsze mamy wyobrażenie o wakacjach, tym lepszy będzie ich przebieg. Im więcej w nas otwartości, tym fajniejsze niespodzianki nas czekają – mówi Heather Kappes.

źródło: Society for Personality and Social Psychology