fbpx

5 sygnałów nadkontroli

5 sygnałów nadkontroli
123rf

Ludzie, którzy z domu znają wzorce nadmiernej kontroli, mogą mieć trudności z rozróżnieniem kontroli od pozornej troski w swoim związku. Jakie sygnały świadczą, że jesteś kontrolowana?

1. Ciągły kontakt

Dobrze, jeśli jesteście w serdecznym kontakcie, ale jeśli partner wysyła ci sms-y, e-maile czy dzwoni do ciebie, żeby sprawdzić gdzie jesteś i co robisz, może to być już nadużycie.2. Wszystko chce robić wspólnie

Osoby kontrolujące muszą zarządzać czyimś życiem i nie chcą, by cokolwiek odbywało się bez ich wiedzy. W ten sposób sterują partnerem i trzymają kontrolę.

3. Próby izolacji od innych ludzi

Może to wydawać się to oznaką uczucia, bo osoba kontrolująca, chce mieć partnera tylko dla siebie. Skutkuje to próbami izolacji od rodziny czy znajomych.

4. Wyolbrzymianie problemów

Twoje zachowanie jest nadmiernie krytykowane, a towarzyszą temu wybuchy negatywnych emocji – złości, obwiniania, goryczy. Są to reakcje nieadekwatne do tego, co się wydarzyło.

5. Sprzeciwianie się wolnym wyborom

Partner autorytarnie i krytycznie wypowiada się na temat twojej pracy, ubioru, znajomych. Wymaga od ciebie pewnych decyzji, postaw, zachowań, lekceważąc twój punkt widzenia i potrzeby. Jeśli odnajdujesz się w opisie poszczególnych sygnałów, świadczących o kontroli w twoim związku, rozważ zasięgnięcie porady terapeuty.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze