Psychologia Styl Życia Seks SENSporadnik Kultura Moda/Uroda Zdrowie Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 maja 2012 w Rozwój Autor: redakcja-2

10 rad na koniec psychoterapii

Podjęcie decyzji o zakończeniu psychoterapii to trudny moment. Koniec każdej relacji jest zazwyczaj taki, często towarzyszy mu poczucie straty. Oto kilka wskazówek jak zakończyć psychoterapię.

1. Planowanie procesu zakończenia

Niektórzy terapeuci wyjaśniają w jaki sposób i na jakich warunkach kończy się terapia, inni nie robią tego. Rozpoczęcie procesu kończenia terapii to rozmowa na temat tego, czy dany moment jest na to dobry. Może być ona zainicjowana przez jedną ze stron, dobrze jeśli zakończy się ustaleniem terminu ostatniej sesji. Potem omawiana jest realizacja celów terapii i rozmowa o tym jak będzie wyglądała przyszłość klienta bez pomocy terapeuty (szczególnie, jeśli terapia dotyczyła głębokich procesów i trwała długo).

2. Bądź na to wcześniej przygotowany

Przy długoterminowych psychoterapiach koniec można zaplanować nawet 10 – 12 sesji wcześniej (tak często robią psychoanalitycy). Ogólnie chodzi o to, żeby nie przerywać terapii w sposób chaotyczny, emocjonalny czy niezaplanowany.

3. Wybierz dzień ostatniej sesji

Dobrze, żeby tego dnia uwagę poświęcić właśnie na to wydarzenie. Lepiej, żeby nie był to dzień w biegu, kiedy sesja jest jedną z wielu codziennych czynności. Możesz zaplanować sobie na ten dzień urlop. Poświęć go wyłącznie sobie.

Strony: 1 2 3


2 odpowiedzi na 10 rad na koniec psychoterapii

  1. Jo La napisał: 2 czerwca 2012

    Ciekawy artykuł. Ale ja nie wyobrażam sobie, żeby przytulić swojego terapeutę!

  2. to i dobrze rstzea to faktycznie dołujące smęty z nutką nadziei ale jakoś nic radosnego w temacie nie znalazłem ale i tak liczy się wyłącznie ostatnie zdanie:nie ma że boli Idziemy po ZWYCIĘSTWO !!!!

POLECANE KSIĄŻKI