Zanim zaczniemy aplikować o pracę, warto uporządkować wiedzę o sobie. Do tego często potrzebni są zewnętrzni doradcy zawodowi. W jaki sposób uporządkować dane o sobie, aby ciekawie zaprezentować się przed pracodawcą – radzi Justyna Bednarczyk-Wilgos, psycholog i doradca zawodowy z SWPS.
Dokładne posortowanie wiedzy na temat naszych kompetencji i doświadczenia wymaga przede wszystkim dobrej znajomości nas samych (np. mocnych stron i kompetencji wymagających rozwoju). Zanim wyślemy CV, zastanówmy się nad kilkoma rzeczami, np.: gdzie i jak chcemy pracować, jak ma wyglądać nasza kariera zawodowa, pomyślmy na ile jesteśmy dyspozycyjni, poznajmy oczekiwania pracodawcy w kontekście interesujących nas stanowisk. To może być trudne przede wszystkim, dla tych którzy mają małe doświadczenie zawodowe lub dopiero wchodzą na rynek pracy, ale również dla pracujących w jednej firmie od wielu lat. Duży problem z taką analizą może mieć także osoba, która nie wie, w jakim kierunku zawodowym chce się rozwijać.
Wszystko poza doświadczeniem
Pracodawcy, rekrutując potencjalnych pracowników, biorą pod uwagę wiele czynników, nie tylko doświadczenie, ale także wykształcenie, kompetencje zgodne z wymaganymi na wolnym stanowisku, aktywności pozazawodowe, zainteresowania – to wszystko jest cenne, bo pozwala zbudować obraz kandydata, przypuszczać, jaki może być w pracy. Dlatego warto uwypuklić atuty istotne dla konkretnej firmy, do której aplikujemy w danej chwili. Doradca zawodowy mający wiedzę praktyczną na temat procesów HR, rynku, wymagań pracodawców pomoże je zweryfikować i odpowiednio ułożyć.
Doradca potrzebny od zaraz
Kontaktu z doradcą kariery poszukują również osoby pracujące w jednej firmie od wielu lat, chcące zmienić zatrudnienie, lub te, które pozostają dość długo na bezrobociu. Tym drugim ciężko jest wyjść poza schemat myślenia „nie mogę i nie potrafię znaleźć pracy”. Będzie im trudniej zrobić audyt swojej osoby, dostrzec kluczowe umiejętności, osiągnięcia, które dodatkowo należy skonfrontować z tym, co jest obecnie na rynku poszukiwane. Trudności te mogą wynikać między innymi z faktu nie bycia na bieżąco z informacjami, a często również w przypadku osób długotrwale bezrobotnych z zaniżonej samooceny i braku wiary w posiadane kompetencje. I tu wsparcie oraz działania doradcy zawodowego są niezbędne.
Doradca zawodowy spojrzy obiektywnie na całość naszych dokonań, na profil zawodowy, pomoże stworzyć lub zmodyfikować dokumenty aplikacyjne – to kolejne kroki na drodze do zatrudnia. Warto zadbać o swój zawodowy wizerunek, doradca niewątpliwie może nas w tym obszarze wesprzeć, aby był spójny, czytelny i atrakcyjny dla pracodawców.