fbpx

Jak podnieść samoocenę przy złym nastroju?

Kreatywnosc
123rf.com

Fatalny nastrój często idzie w parze z obniżeniem samooceny. Tak naprawdę nie wiadomo co wynika z czego i co pojawia się w nas najpierw. Niezależnie od tego, istnieje 8 sposobów, by poprawić poczucie własnej wartości, gdy czujemy się źle.
1. Zmiana negatywnych myśli

Badania pokazują, że za niską samoocenę odpowiada negatywne myślenie. Depresyjne i krytyczne stwierdzenia w naszej głowie zabarwiają na czarno cały nasz świat. Kiedy kręcimy się w błędnym kole myśli o własnych niepowodzeniach, mamy ciągle wątpliwości, czy jesteśmy wystarczająco dobre, nasz stan pogarsza się. Zarówno ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny, bo przyciągamy do siebie niekorzystne zdarzenia. Co można zrobić w takiej nieciekawej sytuacji? Zadać sobie 3 pytania:

1. Jakie dowody potwierdzają moje myślenie?
2. Czy to, co mówią o mnie inni, to prawda?
3. Jakie uczucia wywołują moje myśli? Dobre czy złe?

Odpowiadanie na te pytanie doprowadza nas do świadomości tego, że nic nie jest do końca prawdziwe. Mamy swoje mocne i słabsze strony. Fundament dobrej samooceny oznacza akceptację każdej z nich. Osoby, które cieszą się zdrowym poczuciem własnej wartości, czują się dobrze z tym kim są. Nie posiadają nieprawdziwego obrazu siebie. Zdają sobie też sprawę z tego, że negatywne myśli wpływają źle na samopoczucie i chociażby z tego powodu robią wiele, że je zmieniać na korzystne.

2. Koncentracja na tym, co dobre

Utrzymanie negatywnych myśli w głowie sprawia, że stają się one coraz bardziej negatywne. Żeby odwrócić nakręcanie tej niebezpiecznej spirali, przypomnij sobie, za co siebie lubisz i cenisz. Możesz wypisać sobie te cechy.

3. Otaczanie się ludźmi, którzy prawią komplementy

Zastanów się, czy znasz kogoś, kto bez problemu umie mówić innym dobre słowa i komplementy. Skontaktuj się z nim. Jeśli nie ma blisko ciebie takiej osoby, sama zacznij mówić ludziom komplementy. Przekonasz się, że ta energia do ciebie wróci.

4. Pisanie afirmacji

Mądre i przyjazne zdania, które są w zasięgu naszego wzroku pozwalają nam zatrzymać się na chwilę i zmienić tok myślenia prowadzący do zadręczania się niską samooceną. Jakie cytaty cię uskrzydlają? Napisz je i powieś w domu w widocznych miejscach.

5. Rozpoczynanie dnia z poczuciem humoru

Po przebudzeniu się znajduj powód do radości i śmiechu. Wiesz, co cię wprawia w dobry humor. Jakieś strony w internecie, książki, dobre wspomnienia. Rano znajdź powód do tego, żeby się chociaż uśmiechnąć.

6. Uspokajanie się

Na myśli, które doprowadzają do ruiny naszą samoocenę, najlepiej działa spokój. Znajdź chwilę czasu, żeby posiedzieć w ciszy i bezruchu. Jeśli nie masz do tego odwagi, włącz spokojną muzykę, zrób sobie coś dobrego do picia lub popatrz w niebo.

7. Realizowanie pasji

Sporządź listę rzeczy, które lubiłaś robić i przestałaś lub nigdy ich nie zaczęłaś robić. Kiedy się wreszcie za nie zabierzesz, wzrośnie twoja samoocena, bo udowodnisz sobie miłość własną. Wreszcie zrobisz dla siebie coś dobrego. Pasje zwykle doprowadzają nas do głębszego celu naszego życia.

8. Akceptacja błędów

Uświadom sobie, że błądzenie jest zwykle częścią sukcesu. Dopiero, kiedy przestajemy powtarzać swoje błędy, nasze poczucie własnej wartości wzrasta. Pomyśl o znanych i cenionych ludziach, którzy osiągnęli to, co chcieli po wielokrotnych próbach. Zaakceptuj swoje błędy i skoncentruj się na pozytywnych rozwiązaniach.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze