Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
14 października 2016 in Bez kategorii, Zdrowie by redakcja

Poradzić sobie z migreną

Migrenowe bóle głowy znalazły się w pierwszej dwudziestce dolegliwości, w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia, których negatywne działanie wpływa na jakość życia. Czy alergia może być przyczyną migreny?

Migrenę łatwo pomylić ze zwykłym bólem głowy, ale nie można postawić znaku równości między tymi dwiema dolegliwościami. Choć w obu przypadkach pojawia się intensywny ból, to w przypadku migreny jest to ból zwykle pulsujący, jednostronny i długotrwały  w okolicy skroni, czasem odczuwalny w całej głowie. To schorzenie przewlekłe, powtarzające się systematycznie. Dodatkowo objawy migreny znacznie wychodzą poza obręb głowy – może towarzyszyć jej wyczulona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, np. dźwięki, zapachy, światło, a nawet mdłości i wymioty.

Przyczyny występowania migreny i mechanizm jej powstawania nie zostały do końca zbadane. Wiadomo, że sprzyjają jej nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także czynniki zewnętrze, takie jak urazy głowy czy nadużywanie leków przeciwbólowych. Naukowcy stwierdzili również, że do migreny przyczyniają się zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej, menstruacja, odwodnienie, brak snu, stres oraz prowadzenie złego trybu życia i niewłaściwa dieta. Najnowsze badania pokazują, że produkty bogate w histaminę, np. napoje alkoholowe, tyraminę (występuje  m. in. cytrusach, kiszonkach i owocach morza) oraz fenyloetyloaminę (zawartą w czekoladzie i wędlinach) mogą stymulować pojawienie się migreny. Ponadto niedobór witamin i niektórych związków mineralnych w diecie – chodzi głównie o magnez oraz ryboflawinę (witamina B2) – sprawia, że prawdopodobieństwo migreny rośnie. Za wystąpienie dolegliwości  mogą opowiadać też inne pokarmy, zazwyczaj niewiązane z bólami głowy.

Warto więc dokładnie sprawdzić, jakie składniki naszej codziennej diec mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Badanie krwi (test ImuPro) na alergię IgG-zależną, czyli opóźnioną, dostarcza odpowiedzi na to pytanie. Po jego przeprowadzeniu pacjent otrzyma listę pokarmów potencjalnie szkodzących, które należy  wykluczyć z menu. Kolejnym krokiem jest konsultacja lekarska lub dietetyczna i wprowadzenie tzw. diety eliminacyjnej,  w której ryzykowane produkty zostaną zastąpione odpowiednimi zamiennikami. Osoby, którzy po zdiagnozowaniu alergii IgG-zależnej przeszły na dietę eliminacyjną, poczuły się znacznie lepiej, zauważyły także, że doświadczają rzadszych i krótszych napadów migreny, a ich układ pokarmowy funkcjonuje znacznie lepiej. Warto więc terapię farmakologiczną wspomóc odpowiednim trybem życia, czyli unikać chronicznego stresu i zapewniać organizmowi odpowiednią dawkę snu, ruchu oraz zwrócić uwagę na dietę. 

Ekspert, dr n. med. Mirosława Gałęcka, Instytut Mikroekologii w Poznaniu


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI