Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Kolacja na cztery ręce, fot. Teatr Kamienica
Kolacja na cztery ręce, fot. Teatr Kamienica
12 października 2015 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Kolacja na cztery ręce” w Teatrze Kamienica

Krzysztof Jasiński ponownie sięgnął po tekst o fikcyjnym spotkaniu Bacha z Händlem, dwóch wielkich kompozytorów symbolizujących odmienne spojrzenie na sztukę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Kolacja na cztery ręce” była w Polsce wystawiania już wielokrotnie. Najsłynniejsze jest wykonanie Teatru Telewizji z 1990 roku z udziałem Janusza Gajosa i Romana Wilhelmiego, ale dwa lata wcześniej w krakowskim Teatrze Stu sztukę zrealizował Krzysztof Jasiński. Ponad 25 lat później reżyser powrócił do tekstu Paula Barza. Główne role powierzył Emilianowi Kamińskiemu i Olafowi Lubaszence.

Aktorzy wraz z reżyserem spędzili dwa tygodnie w odosobnieniu, ćwicząc tekst i zastanawiając się nad jego interpretacją. Efekt tej pracy można docenić, oglądajac spektakl w Teatrze Kamienica.

Emilian Kamiński  gra świetnie Händla. Dawno nie widziałam go w takiej formie na scenie. Bez brawury, ale dosadnie akcentuje sytuację twórcy, którego działania wystawione są na rozliczne kaprysy losu i fortuny. 
Teatr Kamienica przeżywa obecnie problemy związane z siedzibą i Kamiński w swojej interpretacji wyraźnie nawiązuje do tej sytuacji. Ze sceny określa stanowisko aktora i dyrektora teatru wobec powinności sztuki. Sztuka jest potrzebna władzy, a ta z kolei powinna o sztukę walczyć i wspierać artystów. Odwieczny problem, ale znowu aktualny.

Dla Olafa Lubaszenki, scenicznego Bacha, to też ważny moment. Jesteśmy świadkami udanego powrotu aktora, który po latach zmagań z chorobą odważnie stawia sobie trudne pytania na scenie: Po co robi to, co robi, i jaką cenę za to płaci? „Zawsze jestem głodny” mówi w przypływie słabości do Haendla, który nieustannie proponuje mu kolejne przysmaki. Lubaszenko gra w kontrze do Kamińskiego wystrojonego w drogie surduty i jedwabne koszulę, z ozdobnym klipsem przy uchu. Strój Bacha jest zgrzebny, szaro-czarny, znoszony. Kompozytor nie ukrywa zmęczenia i troski o byt. Jest zwykłym kantorem, który ledwo wiąże koniec z końcem, a mimo to pozostaje wierny swoim zasadom. Tymczasem Händel, przezywany „handlem”, kupczy swoim talentem, schlebiając gustom londyńskiej publiczności – dla pieniedzy i sławy jest gotów się poniżyc, łasić. Wciąż jednak pozostaje mistrzem kompozycji, którego „Mesjasz” skłonił do powstania z miejsca samego króla Anglii. Nie może więc nie doceniać geniuszu konkurenta. Do dziś „Pasja według św.Mateusza” Bacha stawiana jest przez muzykologów na równi z oratorium Händla. Kompozytorzy zazdroszczą sobie wzajemnie. Początkowo złośliwi i małostkowi, w końcu przyznają się swoich uczuć, zyskując tym wyznaniem sympatię i zrozumienie widzów.

Maciej Miecznikowski (były lider zespołu „Leszcze”) jako lokaj Händla, Schmidt, ciekawie dopełnia duet Kamiński-Lubaszenko. Gra na gitarze, śpiewa. Jest zdystansowany i wobec talentu, i problemów obu muzyków. Dobrze radzi sobie w scenach solowych, ma dobry kontakt z publicznością, z sukcesem nakłania ją do wspólnego śpiewania i nucenia. Ciekawy debiut.

Jasiński jako reżyser świadomie zrezygnował ze zwykłej brawury i szaleństwa na scenie, z których dotąd słynęły jego inscenizacje. Wyeksponował komediowy wymiar tekstu, ale wycofał się i dał przestrzeń aktorom do zagrania po swojemu. W szczególnym dla obu artystów momencie. Brawo!

„Kolacja na cztery ręce”, Paul Barz, przekł. Jacek Stanisław Buras, reż. Krzysztof Jasiński, premiera 12 września 2015, Teatr Kamienica w Warszawie


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI