Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

15 września 2016 in zwierciadło by Agata Berndt

Spotkania: Agata Karska

Przez teleskopy przebywające poza orbitą ziemi przygląda się narodzinom gwiazd, a jej obserwacje zmieniają oblicze światowej astrofizyki. Pomiędzy pracą naukową, wykładami a zdobywaniem kolejnych nagród Agata Karska, najbardziej utytułowana polska młoda astrofizyczka, wychowuje dwójkę dzieci. Dla dziewczyny z Inowrocławia, która zakochała się w astronomii w podstawówce, nie ma rzeczy niemożliwych.
fot. Rafał Masłow

fot. Rafał Masłow

Nie było wyglądania przez okno w poddaszu i dziewczęcej buzi rozjarzonej radością na widok tysięcy gwiazd. Świat gwiazdozbiorów wessał Agatę bardziej prozaicznie, przez lekcję geografii i pracę semestralną o astronomii. Szukanie informacji o ciałach niebieskich okazało się tak fascynujące, że 11-latka poświęcała mu odtąd każdą wolną chwilę. Buszowała w bibliotece, szperała w książkach, zamiast „Bravo Girl” przeglądała „Świat Nauki” i „Wiedzę i Życie”. Nad drzwiami swojego pokoju powiesiła plakat z Johannesem Keplerem, astronomem, który udowodnił, że planety krążą po elipsach. W szkole wszyscy wiedzieli, że Agata ma hopla na punkcie gwiazd, więc gdy pod koniec ósmej klasy ktoś dowiedział się o obozie organizowanym przez Klub Astronomiczny „Almukantarat”, przyszedł z tą informacją do niej. I tym samym przypieczętował jej los.

Więcej w Zwierciadle 10/2016. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI