1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Premiera nowego albumu Agi Zaryan "A Book of Luminous Things"

Wiersze jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku doczekały się nowych interpretacji. We wtorek 14 czerwca, odbyła się premiera najnowszego albumu Agi Zaryan "A Book of Luminous Things" poświęconego postaci Czesława Miłosza.

Aga Zaryan znów zaskoczyła swoją muzyką. Artystka, znana przede wszystkim jako wokalistka jazzowa, stworzyła klasyczny album z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz znakomitych instrumentalistów. Dwanaście kompozycji do wierszy Czesława Miłosza oraz jego ulubionych poetek: Anny Świrszczyńskiej, Jane Hirshfield i Denise Levertov, tworzy zupełnie inny wizerunek noblisty. Brak w nim dystansu, patosu i hermetyczności, które często przesłaniały istotę twórczości wielkiego poety - myśliciela. Aga Zaryan we właściwy sobie sposób wprowadziła aurę muzyczno-poetyckiej magii.

Wspaniałe aranżacje orkiestrowe przeplatają się z nastrojowymi balladami. Uniwersalny i głęboki charakter poezji Czesława Miłosza w połączeniu z głosem Agi Zaryan tworzą niepowtarzalny nastrój albumu.

„… Na mojej nowej płycie zatytułowanej „A Book of Luminous Things” poświęconej postaci Czesława Miłosza znajduje się kilkanaście utworów, w tym sześć z tekstami wierszy noblisty: dwa dość wczesne („A Parable of the Poppy” i „A Song on the End of the World”) i pozostałe z okresu późnej twórczości („On Prayer”, „This Only”,  „Meaning” i „This World”) - opowiada Aga Zaryan.

"Wybrałam wiersze, w których Miłosz zastanawia się nad światem, przygląda mu się, rozważa, co się dzieje po śmierci, czy jest jakieś drugie dno naszego istnienia. Utwory te mają coś wspólnego: z jednej strony jest w nich wiele miłości do świata i przyrody, z drugiej wyczuwa się w nich podskórny lęk egzystencjalny. To wiersze, które trafiają do mojej wrażliwości, działają na wyobraźnię, są obrazowe, a to zawsze sprzyja pisaniu muzyki i ułatwia interpretację." - kontynuuje artystka.

"Oprócz wierszy Miłosza wybrałam utwory poetek, które były mu bliskie. Utwory Anny Świrszczyńskiej „I Talk to My Body"” – śpiewam: „Like a He - Brear and She - Bear”, „Falling Asleep” i „Sleepy Eyelashes”, które tworzą muzyczny tryptyk o śnie. Tym, co urzeka mnie w poezji Świrszczyńskiej, jest jej bezpośredniość. To poezja odważna, wyzbyta tabu, przepełniona erotyzmem, nowoczesna. Pisała ją silna kobieta, która przeszła przez gehennę wojny, kobieta niezwykle wrażliwa na cierpienie innych, potrafiąca komunikować się z samą sobą, bywająca do bólu bezpośrednia i szczera. Miłosz niezwykle cenił poezję Anny Świrszczyńskiej i ubolewał, że nie jest dostatecznie znana poza Polską – dlatego sam tłumaczył ją na angielski i promował w Ameryce." - dodaje.

Entuzjastycznie przyjęte przez publiczność premierowe wykonanie utworów z najnowszego albumu wybitnej polskiej wokalistki jazzowej odbyło się w ramach 2. Festiwalu Miłosza w Krakowie, na koncercie Deutsche Bank Invites Aga Zaryan w maju tego roku. Kolejną odsłoną tego projektu zaplanowaną na 2011 rok, będzie – już 19 czerwca – warszawski koncert Cesarii Evory w Sali Kongresowej. W tym roku zaproszenie Deutsche Bank przyjął również Joe Cocker, który w sierpniu wystąpi w Poznaniu i Warszawie. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze