Dziewczynki mogą być, kim chcą

Fot. Bart Pogoda

Za wygraną w olimpiadzie matematycznej chłopcy dostali w nagrodę kostki Rubika, bo przecież muszą kształcić umysł, dziewczynki – szkatułki na biżuterię. Jak walczyć ze stereotypami? Przez mądrą edukację. Dlatego powstała Fundacja „Kosmos dla Dziewczynek”. Nie chodzi o mamienie ich obietnicami, że wszystko zawsze się uda. Raczej – że to one same decydują, jak pragną żyć.

Dojrzałyśmy do tego, żeby wziąć odpowiedzialność za pokolenie naszych córek i coś zmienić – mówią Sylwia Szwed i Ewa Pietruszczak, które wraz z innymi matkami założyły Fundację „Kosmos dla Dziewczynek”. Dzięki niej 11 października, w Międzynarodowym Dniu Dziewczynek, z zebranych na portalu crowdfundingowym pieniędzy wydano pierwszy numer pisma pod tym samym tytułem co nazwa fundacji.

Gosia Wdowik – również w kobiecym teamie – stworzyła w warszawskim teatrze Studio przedstawienie „Dziewczynki”, będące efektem spotkań i warsztatów właśnie z dziewczynkami w wieku od dziewięciu do 13 lat. To opowieść o ich świecie i emocjach, których nie boją się wyrażać. – Ten spektakl powstał po to, żeby kobiety pamiętały, że też kiedyś były dziewczynkami – mówi grająca w nim dziesięcioletnia Stefa.

JEST NAS ARMIA

Jeśli ktoś ma córkę, która woli zabawy w piratów niż bajki o księżniczkach, może mieć problem ze znalezieniem dla niej odpowiedniej literatury. Przekonała się o tym amerykańska pisarka Erin Bried, której szalona inicjatywa stała się zapłonem do działania dla kobiet tworzących Fundację „Kosmos dla Dziewczynek”. Zebrała sumę potrzebną do wydania kwartalnika „Kazoo” dla dziewcząt w wieku od pięciu do dziesięciu lat, który zawiera teksty o nauce, sporcie oraz życiorysy inspirujących kobiet.

(…)

Więcej w styczniowym numerze magazynu Zwierciadło.

Wydanie 01/2018 dostępne jest także w wersji elektronicznej.