Jak skutecznie podejmować decyzje?

decyzje
123rf.com

Zdarza ci się tracić dużo czasu na analizowanie jakiejś sprawy, po czym wybierać… najgorsze możliwe rozwiązanie? Dowiedz się, jakie strategie ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji.
Każdego dnia podejmujemy od kilku do kilkudziesięciu ważnych i mniej ważnych decyzji. Zainwestować pieniądze w obligacje czy w złoto? Wybrać wakacje zorganizowane czy wyprawę na własną rękę? Czy wreszcie… podjechać trzy przystanki w godzinach szczytu autobusem czy tramwajem? Nic dziwnego, że czasami dajemy się ponieść emocjom i pozwalamy się zwieść na manowce. Jak ustrzec się błędów i zachować przejrzystość myślenia podczas codziennych wyborów? Na początek – warto zapoznać się ze wskazówkami ekspertów.

1. Zaufaj sobie

Jak mówi przysłowie, co dwie głowy to nie jedna. Korzystanie ze wsparcia przyjaciela czy partnera podczas podejmowania ważnych decyzji wydaje się gwarancją uzyskania szerszego oglądu na sytuację i podjęcia najlepszej decyzji. Jednak, jak wynika z ostatnich badań opublikowanych w „Psychological Science”, w rzeczywistości jest… dokładnie odwrotnie! Podejmowanie decyzji wspólnie z drugą osobą zwiększa prawdopodobieństwo gorszego przyswajania danych napływających z zewnątrz. Osoby rozważające daną kwestię w pojedynkę zazwyczaj uważniej analizują wszelkie pojawiające się informacje i w efekcie końcowym podejmują trafniejsze decyzje.

2. Spróbuj myśleć… w innym języku

Czy zdarza ci się w stresujących sytuacjach kierować emocjami zamiast rozumem? Gdy znowu w twojej głowie powstanie mętlik, spróbuj myśleć… w innym języku! Jak sugerują badacze – strategia ta pomaga w nabraniu większego dystansu. Z badań opublikowanych w „Psychological Science” wynika, że kiedy uczestnicy pewnego eksperymentu musieli podjąć decyzję niosącą jakieś ryzyko − np. od razu zarobić jednego dolara albo zainwestować drobną kwotę, aby dopiero po pewnym czasie zarobić półtora dolara – dokonywali bardziej opłacalnych wyborów, kiedy problem był prezentowany w dobrze im znanym, ale nie ojczystym języku.