1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Woolrich - marka, która dała światu parkę   

Woolrich - marka, która dała światu parkę   

Woolrich, kolekcja jesień-zima 2020-2021. Na zdjęciu: LUXE ALIQUIPPA PARKA - 5999 zł, LUXE ARCTIC PARKA NF – 4699 zł, ECO LONG MILITARY PARKA 2999 zł (Fot. materiały prasowe)  
Zobacz galerię 17 Zdjęć
W tym roku marka Woolrich świętuje 190 urodziny. Powstała na początku XIX wieku  i jest najstarszym producentem outdoorowym w Stanach Zjednoczonych nieprzerwanie tworzącym kolekcje co sezon.

By zrozumieć filozofię marki, jej dziedzictwo i legendę, warto poznać jej historię - czasy w jakich powstawała i klientów, dla których tworzyła pierwsze kolekcje.

Wszystko zaczęło się od Johna Richa - syna tkaczy wełny z Liverpoolu w Anglii, który wyemigrował do Ameryki i początkowo osiedlił się w Filadelfii, ale niedługo potem przeniósł się do wiejskiej Pensylwanii, gdzie zimą panował surowy klimat. Tam założył fabrykę wełny, i stworzył markę Woolrich. Był rok 1830.

Od początku istnienia marka dostarczała produkty, które miały przede wszystkim chronić przed chłodem w ciężkich górskich warunkach, zapewniając przy tym wygodę.  Pierwszymi jej klientami byli rodowici mieszkańcy gór, drwale, traperzy i ich rodziny.

Z biegiem lat Woolrich zyskiwał coraz większy prestiż. Potwierdzeniem wysokiej jakości marki była również jej współpraca z wojskiem. Firma dostarczała żołnierzom wełniane koce, niezbędne do przetrwania w ciężkich warunkach podczas wojny secesyjnej. Fakt ten sprawił, że marka zapisała się na kartach amerykańskiej historii, a jej kultowa czarno-czerwona krata (wzór buffalo-check) stała się jej znakiem rozpoznawczym i synonimem ciągle zmieniającej się Ameryki.

Woolrich, szalik 559 zł, Buty 1299 zł

Okazało się jednak, że to wcale nie epizod z kocami stał się przełomowym momentem w historii marki. Dziś Woolricha miliony osób na całym świcie kocha za to, że dzięki niemu kurtka parka przeszła z wojska do cywila.

Ciepła, praktyczna, wygodna i modna. Nie ma lepszego okrycia na późną jesień i zimę.  Projekt doskonały, bo wymyślony pod ekstremalne potrzeby i sprawdzony w boju - dosłownie. Nawet najzdolniejszy projektant przy designerskim biurku prawdopodobnie by tego nie wymyślił…

Parka powstała podczas II wojny światowej i została zaprojektowana jako kurtka do użytku w warunkach bojowych, w okresie zimowym, w trudnym terenie. Wzorowana na noszonych przez Eskimosów anorakach (ciepłych, nieprzemakalnych kurtkach z kapturem, zakładanych przez głowę). Jej głównym zadaniem było chronienie żołnierzy przed sięgającymi kilkudziesięciu stopni poniżej zera mrozami.

Współczesne parki ewaluowały, ale kochamy je za detale, które mają właśnie wojskowy rodowód. Jej  szczególnym znakiem jest tak zwany „rybi ogon” czyli charakterystyczne wydłużenie z tyłu. Charakterystyczną i bardzo praktyczną cechą parki jest to, że zamek rozpina się zarówno od góry, jak i od dołu - klasyczne parki sięgają kolan, taki zamek bardzo więc ułatwia np. wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Niektóre współczesne parki mają odpinany kaptur i podszewkę - dzięki temu kurtka może posłużyć wiosną i jesienią. Parka charakteryzuje się też dużą liczbą praktycznych kieszeni.

Tegoroczna urodzinowa seria parek od marki Woolrich to ewolucja kultowego modelu parki Arctic. Kultowy model został zdekonstruowany i przeprojektowany, dzięki czemu powstały jej trzy nowe wesje: Luxe, Tech i Eco. Każda linia jest nieco inna, stawia akcenty na inne cechy, ale wszystkie wersje uosabiają charakterystyczne dla marki - połączenie innowacji i miejskiego stylu.

Luxe Arctic Parka

Parki Luxe Arctic wykonane z drzewnej wełny tweedowej połączonej z opatentowaną technologią Storm System firmy Loro Piana, która zwiększa jej wydajność. Modele z wieloma kieszeniami, a także odpinanym kapturem. Parki z linii Luxe charakteryzują się elementami luksusowymi i wysoką wydajnością. Wyrafinowane i przemyślane detale znajdujące się w podszewkach i wykończeniach kurtki nadają jej dyskretnej, ale wysoce funkcjonalnej elegancji.

Woolrich LUXE ALIQUIPPA PARKA 5999 zł

Woolrich LUXE ARCTIC PARKA  5999 zł

Woolrich LUXE TULIP PARKA 3899 zł

Tech Arctic Parka

Parka Tech Arctic z mambraną Gore-Tex - oddychającą, wodoodporną i odporną na wiatr. Z innowacyjnego, wielofunkcyjnego materiału Grafen, który jest mocniejszy niż stal, antybakteryjny, antystatyczny, super lekki i regulujący temperaturę ciała, bo jest  wbudowany w izolację i podszewkę tego modelu. Linia Tech została stworzona z myślą o środowisku miejskim. Ma ona zaspokoić potrzeby wymagających użytkowników komunikacji miejskiej, ten model łączy w sobie innowacyjne tkaniny i funkcjonalność, aby zapewnić ochronę osobom prowadzącym aktywny tryb życia, przy jednoczesnym zachowaniu stylu.

Woolrich TECH ARCTIC PARKA 4699 zł

Woolrich TECH SHORT JACKET 2099 zł

Woolrich TECH CARCOAT 3IN1 3399 zł
W monobrandowych sklepach Woolrich znajdują się specjalne „zimowe pokoje”, w których panuje temperatura -20 stopnni Celsjusza, dzięki czemu już w sklepie można na własnej skórze się przekonać jak sprawdzają się parki w niskiej temperaturze.

Eco Arctic Parka

Parki Eco Arctic wykonane są z wysoce funkcjonalnej tkaniny Byrd Cloth. Pierwowzór tego modelu był stworzony dla Admirała Richarda E. Byrd’a na wyprawę arktyczną, organizowaną przez USA w 1939 roku. Wersja ekologiczna tej kurtki jest wykonana w 100% z bawełny organicznej, a dzięki swojej specjalnej konstrukcji jest odporna na wodę i wiatr. Podszewka wykonana jest w 100% z poliestru z recyklingu, izolację stanowi puch pochodzący z recyklingu, a guziki zostały zrobione z buraka. Eco Pack  są zbudowane z trwałych komponentów, takich jak poliestrowe zamki z recyklingu.

Woolrich ECO LONG MILITARY PARKA 2999 zł

Woolrich ECO BYRD CLOTH ARCTIC PARKA 4099 zł

Najnowsza kolekcja Woolrich łączy wysokiej klasy funkcjonalność  z miejskim charakterem i dopracowana estetyka.

Wyłącznym przedstawicielem marki Woolrich w Polsce jest firma GPoland 

www.woolrich.com Instagram: @woolrich

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze