1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Wychowanie
 4. >
 5. Dziecko a rozwód: Jestem kawałkiem mamy i taty

Dziecko a rozwód: Jestem kawałkiem mamy i taty

fot.123rf
fot.123rf
Na jednym ze spotkań dziecko zapytało mnie, czyją jest własnością: państwa czy rodziny? To pytanie zakłada, że dziecko zawsze jest czyjąś własnością. Tak postawiona relacja nie powinna być opisana w kodeksie rodzinnym, tylko handlowym! Znamienne, że dzieci też posługują się tym terminem, bo czują się jak własność – mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

W czerwcu (2014 r. – przyp. red.) zakończyła się kampania rzecznika praw dziecka „Jestem mamy i taty”, która zwraca uwagę na krzywdzenie dzieci podczas spraw rozwodowych. Łudzi się pan, że taka kampania wpłynie na ludzi, którzy się nienawidzą, a dziecko traktują jak swoją własność?

Do tych, którzy już zapiekli się we wzajemnej nienawiści, pewnie nie dotrzemy, ale mam nadzieję, że ci, którzy są przed złożeniem pozwu rozwodowego, zwrócą uwagę na podmiotowość i potrzeby dziecka. W 2013 roku na prawie 50 tys. interwencji do Biura Rzecznika Praw Dziecka połowa dotyczyła uwikłania dziecka w sytuacje związane z rozwodem. W 2008 było ich 10 tys., a więc wzrost jest ogromny. Kampania ma przekonać, że należy ze sobą i z dziećmi rozmawiać. Co roku spotykam się z 50–60 tysiącami dzieci i zawsze pytam je, jakie prawo dziecka jest dla nich najważniejsze. Niemal wszystkie wybierają prawo do wyrażania własnego zdania. Ważne, żeby dorośli, podejmując decyzję o rozwodzie, którą, oczywiście, mają prawo podjąć, nie obarczali nią dzieci, które nie mają na nią najmniejszego wpływu, a ponoszą jej największe konsekwencje. Nie zlikwidujemy wszystkich zachowań patologicznych, ale wierzę, że ludzie z zasady są dobrzy, tylko ich dobre uczucia są często zahamowane. Kluczem do sukcesu jest edukacja, zrozumienie, że swoim zachowaniem krzywdzi się dziecko, które przecież się kocha – bo większość rodziców kocha.

To dlaczego tak krzywdzą dzieci podczas rozwodów?

To podobnie jak z biciem. Rodzicowi, który bije dziecko, na ogół nie sprawia to przyjemności, cierpi. Ale tak został wychowany, często jego w dzieciństwie też traktowano przedmiotowo. Na jednym ze spotkań dziecko zapytało mnie, czyją jest własnością: państwa czy rodziny?

I co mu pan odpowiedział?

Niczyją. Jest indywidualnością. To nie jakiś przyszły obywatel, gdy dorośnie, tylko dzisiejszy obywatel RP. To pytanie zakłada, że dziecko zawsze jest czyjąś własnością. Tak postawiona relacja nie powinna być opisana w kodeksie rodzinnym, tylko handlowym! Znamienne, że dzieci też posługują się tym terminem, bo czują się jak własność: są przestawiane z miejsca na miejsce, mają wykonywać polecenia, których sensu często nie rozumieją, gdzieś – jak w poczekalni – spędzać ileś godzin, bo akurat przeszkadzają. Dziecko nie jest przedmiotem, nie można go kupić, sprzedać, wyleasingować. Jest częścią zarówno mamy, jak i taty, ma uczucia ulokowane w obojgu rodzicach, więc nie można go zawłaszczyć. Na spotkaniach z dziećmi mówię, że są takie pytania, na które nigdy nie muszą odpowiadać. Jednym z nich jest pytanie: Kogo kochasz bardziej: mamę czy tatę? To pytanie obrzydliwe, naruszające prywatność dziecka. Ono ma prawo jednakowo kochać oboje rodziców. Przy Rzeczniku Praw Dziecka działa – z mojej inicjatywy – Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, która pracuje nad zmianami prawa rodzinnego. Zastanawiamy się nad pojęciem władzy rodzicielskiej. Władza wiąże się z uprzedmiotowieniem, z władztwem absolutnym, a trzeba mówić o odpowiedzialności rodzicielskiej, która uznaje dziecko za wartość, a nie przedmiot.

Czy zachowanie rodziców podczas rozwodu nie wynika z polskiego sposobu wychowania? To traktowanie dziecka jak inwestycji, która musi procentować. Tyle włożyliśmy w te zajęcia tenisa i angielskiego i teraz ma je zabrać żona (albo mąż)?

To prawda, ale to też najlepszy sposób, żeby dokuczyć drugiej stronie. Dom, samochód można odrobić, ale dziecko? Tej wartości nie da się powtórzyć. Nawiasem mówiąc, obserwuję, że w większości sytuacji dokuczanie psychiczne jest specjalnością kobiet, niestety. Statystycznie to one częściej otrzymują opiekę nad dziećmi i dozują kontakty byłemu mężowi. W swoich sprawozdaniach dla Sejmu zwracam uwagę na asymetryczne traktowanie przez sąd ojców i matek w postępowaniu rozwodowym. Gdy jedna strona wykorzystuje dziecko, żeby dopiec drugiej, dziecko cierpi podwójnie. Często zgłaszają się do mnie matki i ojcowie i próbują mnie wykorzystać jako prywatną kancelarię adwokacką, która będzie bronić ICH interesów. To „ja” ciągle przewija się w rozmowach. I ciągle spotykam się z pretensjami: rzecznik nie poparł mnie w sądzie. Tymczasem decyzja sądu nie ma być kompromisem uszczęśliwiającym dorosłych, tylko zabezpieczającym dobro dziecka. Ono jest najważniejsze i powinno mieć taką samą możliwość, czas i jakość spotkań z matką i z ojcem.

Znam sprawę, gdy matka ośmioletniej dziewczynki mimo wyroku sądu uniemożliwia jej kontakty z byłym mężem. Dziewczynka mówi, że nienawidzi ojca, nie chce się z nim spotykać.

W takich sytuacjach często obserwujemy tzw. konflikt lojalnościowy. Dzieci świetnie się bawią podczas wizyty u ojca, a gdy wracają do matki, mówią: „Było okropnie nudno, nie było co jeść”, bo wiedzą, co ona chce usłyszeć. Oczekiwanie, że dziecko będzie kłamać, żeby tylko ona miała dobre samopoczucie, to też jest przemoc, podobnie jak awantury i agresja. I jakaż to inwestycja na przyszłość? Przecież dziecko nie będzie szczere także wobec niej – nie przyjdzie do niej z problemami, tylko znajdzie sobie przyjaciela na ulicy czy w Internecie. Niedopuszczalne jest – a kobiety robią to bardzo często – gdy mówiąc o sobie, używa się formy „my”, na przykład: tatuś już nas nie kocha. Mam nadzieję, że kampania zwróci uwagę na to, że dziecko ma uczucia, że odbiera w niszczycielski sposób złe mówienie o drugim rodzicu. Dorośli uważają często, że kiedy się kłócą w drugim pokoju, to dziecko nic nie wie i niczego nie odczuwa. Wszystko wie i odczuwa. Czasami dziecko nie chce się spotykać z drugim rodzicem. To problem, bo na ile jesteśmy w stanie rozpoznać, czy zostało zmanipulowane, czy też na przykład ojciec je krzywdził? 17-letnia dziewczyna powiedziała mi, że pamięta, co ojciec im robił. Chciała opowiedzieć o tym przed sądem, bo wcześniej nikt z nią o tym nie rozmawiał. Skierowałem odpowiedni wniosek do sądu i sąd jej wysłuchał. Gorzej, gdy dziecko ma kilka lat i nie chce lub nie potrafi opowiedzieć, co naprawdę je spotkało.

Czy należy źle mówić o ojcu, nawet jeśli jest zły?

Trzeba być z dzieckiem szczerym, ale nie obciążać go złymi informacjami. Nie opowiadać na przykład o zdradach. Nie robić z dziecka powiernika, bo ono tego nie udźwignie.

Sprawy rozwodowe trwają latami, co skazuje dziecko na długotrwały koszmar.

Co roku zwracam uwagę Sejmu na przewlekłość spraw w sądach rodzinnych. Także na to, że zbyt rzadko lub za późno kierują zwaśnione strony na mediacje. Uważam też, że ich koszt powinien ponosić skarb państwa. Sądy za rzadko uwzględniają opinię dziecka, a to powinno być standardem we wszystkich sprawach dotyczących małoletnich. Należy wprowadzić instytucję adwokata dla dziecka, który byłby im przydzielany z urzędu. Rodzice mogą mieć adwokata, a dziecko nie? To kto ma zadbać o jego interes? Niska jest także skuteczność egzekucji prawa dziecka do kontaktów z obojgiem rodziców. Powód? Takie postępowania są przewlekłe, nie traktuje się ich priorytetowo, a od rodzica, który nie respektuje orzeczenia sądu w sprawie kontaktów, zasądza się niskie kwoty. Jak widać, w sferze legislacji jeszcze wiele mamy do zrobienia.

Czy rzecznik praw dziecka nie powinien mieć większych uprawnień?

W 2008 roku Sejm nadał mu rzeczywiste uprawnienia – procesowe i kontrolne. W przeciwieństwie do rzeczników na świecie może być reprezentantem dziecka w sądzie na prawach prokuratora. To dla sądu dodatkowy głos doradczy. Rzecznik może także o każdej porze dnia i nocy bez zapowiedzi skontrolować każdą instytucję, która zajmuje się sprawami dzieci, a nie czekać tygodniami na wpuszczenie, gdy sińce już znikną… Od 2008 roku funkcjonuje dziecięcy telefon zaufania (800 12 12 12) – część tych rozmów kończy się interwencją, dzwoni wiele dzieci. Oczywiście, rzecznik nie wejdzie do czyjegoś domu, bo to nie jego rola. On kontroluje instytucje, stoi na straży praw dziecka zawartych w Konwencji Praw Dziecka.

Marek Michalak od 2008 roku rzecznik praw dziecka. Laureat wielu polskich i międzynarodowych nagród za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży. Odznaczony Orderem Uśmiechu, jest kanclerzem międzynarodowej kapituły tego orderu.

Tekst z numeru 8/2014

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Zwierciadło

UA Infinity Bra - biustonosz, który dba o zdrowe piersi

fot. materiały prasowe Under Armour
fot. materiały prasowe Under Armour
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Źle dobrany biustonosz to problem, z którym boryka się większość kobiet. Noszenie nieodpowiedniego stanika może mieć poważne konsekwencje zdrowotne - bóle pleców, uciski na przeponę, a nawet problemy z oddychaniem czy trawieniem. Under Armour zmienia zasady gry świata biustonoszy sportowych – dzięki innowacjom, które rozwiązują powyższe dwa problemy i wspierają ciało kobiety w naturalnym ruchu.

Aby stworzyć najnowszy model biustonosza Infinity Bra, marka Under Armour testowała prototypy wspólnie z ekspertką w dziedzinie zdrowia piersi dr Joanną Scurr oraz brytyjskim Uniwersytetem Portsmouth. Współpraca miała za zadanie stworzyć perfekcyjnie dopasowany stanik treningowy, który harmonizuje z kobiecym ciałem w zupełnie nowy sposób.

Tradycyjne staniki sportowe powstają poprzez wycięcie miseczek z płaskiej pianki, a następnie ich formowanie i oklejenie warstwami materiałów. Zespół projektantów Under Armour zastosował natomiast technologię wtryskowego formowania płynnej pianki, która zapewnia bardziej naturalny kształt, dopasowanie do ruchu piersi i o wiele niższą wagę.

Elastyczne miseczki zaprojektowano tak, aby niwelować wstrząsy o każdej sile oraz naturalnie otulać ciało kobiety w wahadłowym ruchu w górę, dół i na boki. Płynna pianka ukształtowana jest w formie symbolu nieskończoności – poziomej ósemki, którą ruch piersi wyznacza podczas skakania i biegu. Przełomowa konstrukcja zapewnia odpowiednie wsparcie biustu bez kompromisów na oddychalności i wygodzie.

„Większość osób tego nie zauważa, ale piersi podczas ćwiczeń i biegania poruszają się nie tylko w górę i dół. Kołyszą się także na boki, do środka i na zewnątrz. Projektanci Under Armour przy tworzeniu biustonosza Infinity Bra wzięli pod uwagę ten naturalny rytm, aby stworzyć produkt, który współgra z kobiecym ciałem” - mówi dr Joanna Scurr.

Biustonosz Infinity Bra wykorzystuje jedne z najbardziej zaawansowanych innowacji materiałowych Under Armour. Pozwoliły one na stworzenie najlżejszego i najszybciej schnącego stanika sportowego w kolekcji marki. Najnowocześniejsze technologie zostały wzbogacone o regulowane elastyczne ramiączka, które zapewniają niezrównane wsparcie biustu przy łatwym zakładaniu i zdejmowaniu biustonosza.

Biustonosz UA Infinity Sports Bra jest dostępny w cenach od 169,99 do 259,99 zł i w rozmiarach od XS do 3D.

 1. Zwierciadło

Every summer has a story

fot. materiały prasowe Femi Stories
fot. materiały prasowe Femi Stories
Zobacz galerię 12 Zdjęć
Jesteśmy sobą w pełnej okazałości. Tańczymy, płaczemy ze szczęścia, próbujemy rzeczy, których wcześniej nie śmiałyśmy spróbować. Podróżujemy i odnajdujemy siebie we współczesnej dżungli. Kolekcja Femi Stories na sezon wiosna-lato 2020 to cztery kolekcje kapsułowe zainspirowane wydarzeniami, które zmieniły nas na zawsze.

Kochamy markę Femi Stories. Za projekty, które uwielbiamy najbardziej - takie, w których czujemy się swobodnie, które przypominają nam najpiękniejsze, błogie chwile: wschody słońca, szum oceanu, piaszczyste i bezkresne plaże.

Femi Stories na sezon wiosna-lato 2020 to cztery kolekcje kapsułowe zaprojektowane z myślą o #FemiGirls i ich aktywnym stylu życia. Stworzone dla dziewczyn, które zaczynają swój dzień od jogi, a kończą go surfując przy zachodzie słońca; podróżują i stale szukają nowych wyzwań, odkrywają swoje potrzeby i poprzez swój styl śmiało je wyrażają. Czerpią energię z kosmopolitycznego miasta, ale nie wyobrażają sobie życia z dala od natury. Cztery historie, w której każda odnajdzie siebie.

1. LOVE IN MARRAKESH Historia inspirowana marokańskimi zachodami słońca nad tętniącym życiem, pełnym ekscytujących bodźców miastem. Niebanalnie połączenie ognistego odcienia pomarańczy, głębokiego granatu i delikatnego błękitu z motywem przewodnim LOVE, zaprojektowanym po wizycie w muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu.

2. WILD AT HEART Kapsuła oddająca dzikość serca #FemiGirl i naszą wieczną miłość do natury. Tu nie obowiązują żadne zasady – nowy, autorski florystyczny print zestawiliśmy z kultową panterką i połączyliśmy z odcieniem morskiej zieleni, a kurtkę Franta i szorty Start znajdziecie w odcieniu metalicznego złota. Tutaj regułą jest brak reguł.

3. PALM TREE RESORT Lato w pełni, zabawa barwami dodającymi energii, siła wzorów i kolorów. Florystyczny wzór, paski, gorąca czerwień i głęboka zieleń. To wszystko znajdziecie w nowych modelach mini, midi i maxi sukienek, kultowej bluzie Kenta, parce Paloma czy idealnie skrojonych strojach kąpielowych.

4. PINK OCEAN Historia inspirowana podróżą po piaszczystych brzegach oceanu i andaluzyjskimi zachodami słońca. Modele w odcieniu pudrowego różu i niebieskiego przełamane zostały delikatnym printem nawiązującym do tego, co kochamy najbardziej – słońca plam i fal.

Jest pięknie. I już nie możemy doczekać się lata.

 1. Zwierciadło

Świąteczne inspiracje prezentowe

Zobacz galerię 8 Zdjęć
Nie masz pomysłu na wyjątkowy prezent dla najbliższych? Mamy dla Ciebie kilka inspiracji. Anielskie włosy, piękna fryzura i promienna cera to prezent, który możesz podarować tym, których kochasz.

ANIELSKIE WŁOSY W STYLU EKO

Najmodniejsza na świecie marka kosmetyków do włosów, KEVIN.MURPHY, to strzał w dziesiątkę. W szczególności dla wielbicielek najnowszych trendów, ekologii oraz… posiadaczek cienkich włosów! Zestaw SPEAKING VOLUMES, w skład którego wchodzi szampon ANGEL.WASH oraz odżywka ANGEL.RINSE w połączeniu z kultowym lakierem SESSION.SPRAY, sprawi, że te święta będą wyjątkowo piękne oraz pełne objętości.

KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl) KEVIN.MURPHY SPEAKING VOLUMES, 234 zł (hair2go.pl)

HANDMADE STORY

Dla miłośniczek rękodzieła trafionym prezentem będą zestawy spinek TURTLE STORY. Ręcznie wykonane szylkretowe spinki o nietuzinkowych kształtach będą idealnym uzupełnieniem świątecznych fryzur. Zapakowane są w ekologiczne oraz ozdobne pudełko.

TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl) TURTLE STORY – zestaw 2 spinek od 69 zł  (hair2go.pl)

ŚWIĄTECZNA REGENERACJA

Dla miłośniczek profesjonalnej pielęgnacji włosów wybierz niezawodny zestaw regenerujący OLAPLEX. To doskonałe rozwiązanie dla posiadaczek każdego rodzaju włosów. Wszystkie produkty z tej serii zawierają specjalnie opatentowany składnik, który wnika w głąb włosa, naprawiając je od wnętrza. To prezent, który gwarantuje piękne i zdrowe włosy nie tylko od święta!

OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl) OLAPLEX zestaw; 249 zł (hair2go.pl)

PROMIENNA CERA

Dla wielbicielek prostej i skutecznej pielęgnacji twarzy wybierz zestaw od GLOV. Jest to niezbędny duet pielęgnacyjny każdej kobiety. W zestawie antycellulitowa rękawiczka do peelingu ciała oraz rękawiczka, która w mgnieniu oka zmywa makijaż tylko przy użyciu wody. Natomiast dla miłośniczek koreańskiej pielęgnacji postaw na zestaw 5 masek od PIBU, przeznaczonych do różnego rodzaju cery lub elastyczną maseczkę kształtującą owal twarzy od SKEDERM. Maski w płachcie to nie tylko idealny pomysł na prezent, ale również doskonały sposób na zimową pielęgnację skóry twarzy.

PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl PIBU zestaw masek, 289 zł; SKEDERM PEPTIDE LIFTING BAND 5 szt., 259 zł; GLOV IT'S A MATCH 49 zł/ hair2go.pl

LUKSUS DLA WŁOSÓW

Wymagającej i ceniącej najwyższej jakości pielęgnację podaruj wyjątkowy zestaw nawilżający do włosów od Alterny. Ta wyjątkowa linia z ekstraktem z kawioru intensywnie nawilża, wzmacnia i odżywia suche oraz problematyczne włosy. W zestawie znajduje się nawilżający szampon oraz odżywka wraz z elegancką, skórzaną kosmetyczką. Podaruj jej w prezencie piękne włosy oraz odrobinę luksusu.

ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl ALTERNA CAVIAR MOISTURE DUO, 199 zł/hair2go.pl

DLA VEGE MANIACZKI

Profesjonalne, wegańskie oraz nietestowane na zwierzętach kosmetyki do włosów to zdecydowanie prezent, który zadowoli każdą miłośniczkę ekologii. SHARK BAY od Eleven Australia to zestaw dedykowany dla posiadaczek cienkich oraz pozbawionych objętości włosów. Szampon oraz odżywka odbiją je od nasady, a sól morska doda im tekstury, tworząc naturalne fale. Podaruj jej włosy pełne objętości oraz… australijskiego słońca.

ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl ELEVEN AUSTRALIA SHARK BAY 175 zł/hair2go.pl

W MĘSKIM STYLU

Jeśli szukasz prezentu dla swojego ukochanego mężczyzny postaw na praktyczne rozwiązanie. Wybierz zestaw FRESH MIX od marki KEVIN.MURPHY, który zawiera wszystko to, czego potrzebuje zadbany oraz nowoczesny mężczyzna. W zestawie znajduje się stymulujący szampon i odżywka, oraz dwie mini pasty do stylizacji. Poszukiwania idealnego prezentu dla Niego możesz uznać za zakończone sukcesem.

KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl KEVIN MURPHY FRESH.MIX 234 zł/hair2go.pl

Propozycje prezentów dostępne na

 1. Zwierciadło

Słodka niespodzianka pod choinkę

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Rozpakowywanie prezentów to jeden z tych momentów, na który w czasie świąt czekają nie tylko dzieci. Upominki, to przecież dowód na to, że o sobie pamiętamy i chcemy sprawić sobie przyjemność.

Jednym ze sprawdzonych pomysłów na prezent od Świętego Mikołaja jest małe co nieco, czyli paczuszka pysznych słodkości. Ucieszą się z niej zarówno małe łasuchy, jak i dorośli smakosze. Słodycze spod choinki smakują wyjątkowo, zwłaszcza jeśli mają kojarzące się ze świętami smaki - pomarańczy, wanilii i przypraw korzennych. Dekoracyjne opakowanie ozdobione bożonarodzeniowymi motywami tabliczkę czekolady, pudełko pralinek, czy paczkę cukierków przemieniają w wyjątkowy słodki prezent.

Wybierając słodkości pod choinkę trudno pominąć siłę tradycji – są marki, które od lat kojarzą się z jakością i smakiem. Jedną z nich jest E.Wedel. Marka, jak co roku, przygotowuje z okazji świąt specjalną edycję swoich kultowych produktów, wzbogacając je o dodatki takie jak pomarańcza, cynamon, wanilia i żurawin. Z okazji Bożego Narodzenia, znane wedlowskie produkty otrzymają nową, świąteczną szatę graficzną.

Są wśród nich , Torcik Wedlowski, kultowe Baryłki i duże tabliczki czekolady – gorzka z żurawiną, mleczna z cząstkami pomarańczowymi oraz czekolada Cookie, w dwóch świątecznych smakach: korzennym i Orange Mocha. W tegorocznej ofercie Mieszanka Wedlowska, cukierki Pierrot i świąteczne pralinki opakowane będą w nietuzinkowe puszki w kształcie kuli, dzwonka i choinki. Dzięki temu mogą także stanowić idealną świąteczną ozdobę.

Słodkości dla najmłodszych

Dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie można umilić kalendarzem adwentowym E.Wedel. W ozdobnym pudełku podzielonym na 24 okienka znajdują się czekoladki w dwóch smakach w kształcie Buźki Krówki. 
Na Mikołajki lub pod choinkę można sprawić im zestawy słodyczy na przykład: pudełko z opaską w kształcie rogów Renifera - bohatera motywu graficznego, Domek Krówki, a także czekolady mleczne z chrupiącymi kawałkami wafelków i chrupek lub z kawałkami pianek marshmallow. Świąteczne produkty dla dzieci E.Wedel ozdobiono postaciami Renifera, Mikołaja, Bałwanka oraz Znajomej Krowy Kucharza.

 

Produkty z portfolio świątecznego E.Wedel są w sprzedaży od początku listopada.

 1. Zwierciadło

Stwórz atmosferę Świąt. Inspiracje od marki Fyrklövern  

Zobacz galerię 23 Zdjęcia
Święta to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera, spotkania z bliskimi oraz pyszne potrawy. Smakowanie ich to również delektowanie się pięknem odświętnie nakrytego stołu. Zainspiruj się propozycjami marki Fyrklövern - specjalistą w dziedzinie dekoracji stołu - i stwórz świąteczną aranżację, która oczaruje twoich gości!

ÅSA’S WINTER 

Rajskie jabłuszka, pomarańcze, granaty i pachnące gałązki to elementy doskonałe na świąteczny stół! By całość wyglądała bajecznie warto wybrać perfekcyjną zastawę, która spełni nasze oczekiwania co do dekoracji stołu i zachwyci wszystkich gości! Po raz pierwszy w Polsce, w cudownej aranżacji świątecznej, prezentujemy Serwis ÅSA’S WINTER, zaprojektowany przez skandynawską artystkę Anne Rooslien. Najwyższej jakości, trwała porcelana skaleniowa, urzekające, ręcznie litografowane zdobienia oraz wyjątkowy design tworzą ponadczasowy serwis obiadowy! Dzięki zastawie, dekorowanej skrzatami – wykreowanymi przez znaną w Skandynawii Åsę Götander, uzyskasz wspaniałą zimowo-świąteczną atmosferę. Porcelanę możemy umyć w zmywarce i odgrzać w niej dania korzystając z kuchenki mikrofalowej – to dodatkowy atut tego eleganckiego serwisu.

SANTA CHRISTMAS

Do świątecznej dekoracji stołu warto wybrać nastrojowe świece, serwety i oczywiście doskonałą porcelanę. Serwis SANTA CHRISTMAS ręcznie zdobiony platyną, skrzącymi się płatkami śniegu oraz uroczymi krasnalami to spełnienie świątecznych marzeń zarówno dzieci jak i dorosłych. Klasyczny design kolekcji wypełniają kolorowe, ręcznie malowane wizerunki skrzatów i zwierząt w zimowej scenerii. Pełne fantazji i artystycznego kunsztu, tworzą ciepły i radosny klimat, podkreślając wyjątkową atmosferę świąt.

ÅSA’S CHRISTMAS

Skrzaty i dekor wzbogacony elementami z 18-karatowego złota to przewodnie elementy Serwisu ÅSA’S CHRISTMAS. Zastawa z motywem uroczych ludków idealnie ozdobi świąteczny stół i stworzy atmosferę bajkowego klimatu przywołując wspomnienia beztroskiego dzieciństwa. To serwis, który przykuwa wzrok oryginalnym kształtem przypominającym pofałdowane śnieżne zaspy, na których zagościły urocze skrzaty. Ośnieżone choinki dekorowane prawdziwym złotem stanowią ekskluzywny element ozdobny! Gałązki, pierniki w kształcie serca, gwiazdy z jabłek czy złote szyszki w kieliszkach to elementy dekoracyjne, które komponują się idealnie z tym eleganckim serwisem.

ÅSA’S CHRISTMAS WHITE

Porcelana Åsa’s Christmas White zachwyca klasycznym designem i ręcznie malowanymi krasnalami w białych i srebrnych kapturkach. Serwis przepięknie prezentuje się w monochromatycznym stylu, gdzie na drewnianym stole w odcieniach szarości układamy zielone gałązki przyprószone śniegiem, szyszki i pachnące pierniki.

VICTORIA 

Drewno, pachnący świerk, nastrojowe lampki i przepyszne potrawy podane na luksusowej porcelanie skandynawskiego projektu pomogą nam stworzyć perfekcyjną atmosferę w czasie świąt! Serwis Victoria zachwyca delikatną formą, a zdobienia z 18-karatowego złota nadają mu królewskiego splendoru. Czerwona serweta przyprószona sztucznym śniegiem, pomarańcze, goździki i soczyste, czerwone jabłka w zimowej okrasie w połączeniu z elegancką porcelaną Victoria tworzą dekorację stołu w iście królewskiej aranżacji. Ta zastawa to świetny wybór zarówno na święta jak i inne okazje, jej klasyczny i elegancki design sprawia, że będzie pasowała na każdą uroczystość.

CELEBRATION

Świąteczny stół stanowi doskonałe pole do popisu dla miłośników dekoracji wnętrz. Spektrum możliwości jakie możemy zastosować jest nieograniczone. Pachnące gałązki świerku, złote świece, kryształowe wazony, eleganckie serwety czy też subtelne herbaciane róże i złote sztućce będą prezentować się perfekcyjnie w otoczeniu porcelany Celebration. Serwis o lekko falistym kształcie z ręcznie nanoszonymi platynowymi zdobieniami zachwyca subtelnością i elegancją.

Zobacz więcej na: ,