fbpx

8 lekcji kreatywności

kreatywność
123rf.com

Kreatywność jest jak ogród pełen delikatnych kwiatów, które trzeba pielęgnować. Systematycznie i troskliwie.
1. Kreatywność to praca

Proces twórczy nie jest mistyczny jak mgła, która pojawia się nie wiadomo skąd. Talent i inspiracja to tylko część kreatywności. Praca i systematyczność to kolejny jej aspekt. Należy włożyć wysiłek w to, żeby robić to, co jest twórcze. Wtedy pojawia się prawdziwa przyjemność, płynąca z tworzenia, czyli przepływ.

2. Kreatywność jest bliska ciekawości

Ciekawość to drzwi do kreatywności. Praktykowanie ciekawości i zachwytu nad światem to skuteczny sposób, żeby wzbudzić w sobie kreatywność, odkryć jej głębokie pokłady. Kiedy na przykład robimy zdjęcia z intencją tego, spostrzec to, czego do tej pory nie zobaczyliśmy, otwierają się przed nami nieznane światy. A kreatywność pojawia się niemal samoistnie.

3. Kreatywność jest nieograniczona

Nie ma czegoś takiego, jak ograniczony zasób pomysłów i możliwości. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, przestaniemy się martwić o wenę. W efekcie rozluźnimy się i nowe idee pojawią się.

4. Kreatywność to proces, nie efekt

Artyści, których bawi sam proces tworzenia, są najbardziej znani. Kiedy nie obchodzi nas tak bardzo wynik pracy twórczej, jest on zaskakująco dobry. Koncentrując się na wyniku, wzbudzamy w sobie napięcie. A ono nie służy kreatywności.

5. Kreatywność to zmiany

Nowe techniki, nowe obszary zainteresowań, podejmowanie ryzyka, eksploracja nieznanego – to wszystko bliskie jest prawdziwej kreatywności. Jeśli dojdziemy już w czymś do mistrzostwa, czas to rzucać. Kreatywność to ciągła nauka i ciągłe niespodzianki.

6. Kreatywność to przekraczanie magicznego progu

Za nim właśnie kryje się to nieznane. A ten próg to nasze lęki, którymi karmi nas krytyk wewnętrzny. Tak naprawdę boimy się być twórczy, szczęśliwi, wolni. Gdy przestaniemy być we władzy tego lęku, przekraczamy magiczny próg i jesteśmy po stronie kreatywności.

7. Kreatywność jest pełna wzlotów i upadków

Proces twórczy nie jest w 100 proc. pozytywnym doświadczeniem. Mieści w sobie momenty załamań, frustracje a nawet ból. Dzięki temu stajemy się jednak bogatsi w wiedzę o sobie. Gdy nie przestraszymy się przejść przez te doświadczenia, pojawią się wreszcie twórcza ekspresja i głębokie zadowolenie z tego, że tworzymy.

9. Każdy jest kreatywny

Może nie masz zdolności muzycznych czy plastycznych, ale haftujesz czy umiesz pisać bloga. Bądź świetnie umiesz bawić się z trzylatkami albo doskonale negocjujesz. Niezależnie od zdania na własny temat, każdy z nas jest kreatywny. Wystarczy ten fakt rozpoznać.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze