fbpx

8 sekretów życia

prawdy o życiu
123rf.com

Duchowa mądrość ma to do siebie, że wywraca do góry nogami cały nasz racjonalizm, materialne zabezpieczenia, a nawet psychologiczne teorie. Praktyka duchowa ma swoje punkty, których trzymanie się ułatwia rozwój.
1. Lew Tołstoj powiedział: „Kiedy nie wiemy, kim jesteśmy i dlaczego tu jesteśmy, nie żyjemy”. Nasz życiowy cel jako istot duchowych nie ma nic wspólnego z karierą, zaspokajaniem ambicji czy zdobywaniem dóbr materialnym. Jedynym obowiązkiem jaki masz wobec siebie, jest odkryć kim jesteś. Poszukiwanie prawdy o sobie, o swojej boskości, jest wytłumaczeniem życia.

2. Psychoterapeutka Katie Byron znalazła metodę, w jaki sposób odnaleźć siebie. Należy zadawać sobie pytania: „Czy to, co myślę, to prawda?”, „Czy mogę być absolutnie pewna, że to prawda”. Jeśli będziesz szczera, dopuścisz do siebie, że niczego nie możesz być absolutnie pewna. Od tego miejsca, od „nie wiem”, zaczyna się droga do siebie.

3. Święty Paweł powiedział: „Nieustannie się módlcie” i raczej nie chodziło mu o kościelne praktyki, raczej o uważne życie medytacyjne. O uważność. Modlitwa to wewnętrzna dyscyplina, polegająca na świadomości swoich myśli i uczuć oraz szacunku do innych ludzi i zewnętrzne zawierzenie sile wyższej.

4. John Greenleaf Whittier napisał, że ze wszystkich słów wypowiedzianych i napisanych najsmutniejsze są te: „A mogłoby być inaczej”. Dlatego warto puścić przeszłość i wszystkie związane z nią żale. Dopiero kiedy powiesz, że niczego w swoim dotychczasowym życiu byś nie zmieniła, będziesz wolna.

5. Jezus mawiał: „Nie sądźcie”. Wytykanie błędów, nieustanna krytyka, narzekanie – taka postawa wobec innych ludzi, pogody oraz świata blokuje duchowy rozwój. Wyobraź sobie, ze wszystko dookoła jest tobą i postępuj tak, jakbyś dbała o siebie. Zobaczysz, jak wszystko się zmieni. Jest jeden warunek – że kochasz siebie.

6. Budda ujął to tak: „Mój wróg jest naprawdę moim przyjacielem”. Ignorowanie tej nauki prowadzi do tego, że walczymy z otoczeniem, a tak naprawdę ze sobą. Bo wróg jest jedynie lustrem twoich wypartych części osobowości.

7. „Słowa ranią jak sztylety”, to zdanie wielokrotnie powtarzane prze duchowych mistrzów. Rany nimi zadane często nigdy się nie goją, dlatego lepiej powiedzieć jedno słowo mniej niż więcej.

8. Woody Allen żartował: „Chciałbym osiągnąć nieśmiertelność bez śmierci. Prawdą jest to, że w życiu jedynie śmierć jest pewna. Gdy ją oswoisz, życie stanie się bardziej soczyste. Według Buddy śmierć jest naszym najlepszym nauczycielem. Gdy poczujesz, że doświadczasz jej każdego dnia, zaczniesz wreszcie żyć.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>