fbpx

Aby wiedzieć, dokąd idziesz, wiedz, gdzie jesteś

świadomość
123rf.com

Karisse Callendera, amerykańska psychoterapeutka i coach, uważa, że nie podejmiemy odpowiednich kroków w kierunku przyszłości, jeśli nie jesteśmy świadomi tych, które robimy teraz.
Świadomość jest kluczem do uzdrowienia. Dla Karissy Callendery to zawsze wielka chwila, gdy klient zyskuje wgląd w siebie. Może wreszcie zidentyfikować niekorzystne dla siebie zachowania, żeby móc poszukać dobrych alternatyw. Tylko wtedy możliwe są zmiany – gdy już wiemy, co mamy zmienić. Kiedy zdajemy sobie sprawę z aktualnej sytuacji, jesteśmy w najlepszym miejscu do tego, by zacząć planować swoją przyszłość. Lepszą.

Oto kilka pytań, jakie można zadać sobie, gdy próbujemy określić, gdzie jesteśmy i dokąd chcemy dojść. Zapewnij sobie pół godziny spokoju i napisz na kartce odpowiedzi na poniższe pytania.

1. W czym czuję się najlepsza? A co nie jest moim atutem?

2. Czy mam pewność kim teraz jestem i co teraz robię?

3. Co motywuje mnie, żeby każdego dnia wstać z łóżka?

4. Co mnie uszczęśliwia? Jakie działania podejmuję teraz, żeby nie być szczęśliwą?

5. Gdzie chciałabym zobaczyć siebie za 5 lat?

6. Kim są ludzie, którzy pomagają mi poprawić moje życie? A kim ci, którzy je blokują?

7. Na co w swoim życiu mam pozytywny wpływ? A jakie dziedziny są przeze mnie zaniedbane?

8. Co mogę zrobić, aby poprawić mój aktualny stan życia?

9. Czego szukam?

10. Z czym mogę pożegnać się już teraz?

Przez kilka dni obserwuj, co się będzie w tobie działo. Najprawdopodobniej wyraźniej odczujesz twoje konflikty wewnętrzne, bo odpowiedzi na te pytania poruszą sprzeczne dążenia. Obserwuj je uważnie, starając nie ulec żadnej ze stron. Gdy się już uspokoisz, przeczytaj jeszcze raz odpowiedzi i zapytaj siebie ponownie: Kim jestem? Gdzie jestem? Dokąd chcę dojść? Zapisz odpowiedzi.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze