fbpx

Alfabet pozytywnych emocji – H jak humor

poczucie humoru
123rf.com

H jak HUMOR, czyli właściwie poczucie humoru – okazuje się, że bardzo je sobie cenimy! Poczucie humoru wymieniane jest bardzo wysoko w rankingach cech, których poszukujemy u partnera. Dlaczego? Kojarzymy humor z inteligencją, dystansem, wyczuciem proporcji. Zapewne słusznie. Johan Wolfgang Goethe twierdził, że „Charakter człowieka najlepiej określa się przez to, co uznaje on za śmieszne.”
Humor nie ma jednoznacznej definicji, bo bez względu na to, jak bardzo w życiu codziennym wydaje się zwyczajny i pospolity, jako pojęcie teoretyczne jest o wiele bardziej skomplikowany i nieokreślony. I choć nie powstrzymało to badaczy różnych dyscyplin, takich jak psychologia, socjologia lingwistyka, przed badaniem istoty humoru – to problem polegał na tym, że niektórzy badacze zwątpili, czy sformułowanie uniwersalnej definicji humoru jest w ogóle możliwe.

Joanna Godecka
Joanna Godecka, lifecoach

Przy okazji warto tu wspomnieć, że śmiech może być skutecznym narzędziem wzmacniania siebie – jest to humor afiliacyjny, któremu towarzyszy mniejsze nasilenie objawów stresu, niższy poziom lęku i depresji, ale istnieje także odmiana humoru agresywnego, nastawionego na autodeprecjację, któremu towarzyszy wyższy poziom stresu, lęku i depresji oraz niższa samoocena.

Według Leszka Kołakowskiego: „Czym innym jest zdolność do śmiechu, czym innym poczucie humoru. Zdolność do śmiechu jest powszechną i wyróżniającą cechą człowieka […]. Poczucie humoru natomiast jest rzadkie, zakłada bowiem umiejętność osiągnięcia przez człowieka dystansu względem samego siebie, dystansu ironicznego.”

Wygląda więc na to, że autentyczne poczucie humoru to prawdziwy diament wśród zwykłych szkiełek.

Co jednak dzieje się kiedy go brak?

Iwona – 37 letnia szefowa działu w dużej firmie, przyszła do mnie z takiego właśnie powodu. „Mój mąż czasem narzeka, że brak mi poczucia humoru, że nie potrafię się głośno i spontanicznie śmiać. Fakt, są sytuacje, które on uważa za zabawne, a ja nie widzę w nich nic śmiesznego. Jednak zaczęłam zauważać, że faktycznie jestem przez to postrzegana jako mniej sympatyczna. Ostatnio nawet w czasie spotkania ze znajomymi złowiłam strzępek zdania ‚nie mówiłam tego przy Iwonie, bo ona wszystko bierze na serio…’ – poczułam się wtedy jak ktoś gorszy, mniej inteligentny. Czy poczucia humoru można się jakoś nauczyć?”

Na świecie prowadzone są kursy rozwijania poczucia humoru, terapie śmiechem.

Oto kilka sposobów, jakie są wykorzystywane w takich zajęciach:

  • przynajmniej raz dziennie znajdź powód do śmiechu i wykorzystaj te okazję, by się zdrowo pośmiać
  • oglądaj częściej zabawne filmy i nagrania – zapisz, co najbardziej Cię śmieszy, np. zabawne zachowania zwierząt, ludzka głupotka, pomyłki i przejęzyczenia, wpadki i gafy itp.;
  • kolekcjonuj to, co Cię śmieszy: filmiki, zdjęcia, obrazki, nagrania dźwiękowe;
  • rozmawiaj z osobami, które mają zaraźliwe poczucie humoru;
  • uruchom wyobraźnię – wymyślaj nowe pomysły na pobudzanie się do śmiechu.

Czytaj blog Joanny Godeckiej.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>