fbpx

Jak pokochać siebie?

samopoznanie
123rf.com

Relacja, jaką masz z sama sobą, jest najważniejszą z twoich relacji. Ona determinuje wszystkie inne twoje związki z ludźmi. Chcesz być kochana? Pokochaj najpierw siebie.
1. Zdrowy stosunek do własnego ciała

Oznacza poszanowanie i sympatię dla swojego wyglądu. Jego pełną akceptację. Kiedy dobrze czujesz się we własnej skórze, masz dobry stosunek do własnego ciała. Możesz mieć świadomość, że pewne jego części mogłyby inaczej wyglądać, ale zgadzasz się z tym, że są takie, jakie są, tylko z tego powodu, że są twoje. Czujesz się z nimi komfortowo.

2. Uważność na siebie

Jeśli czujesz w swoim ciele jakiś symptom, zawsze oznacza to coś ważnego. Ból głowy, ścisk żołądka, szybsze bicie serca? Chodzi o to, żebyś to poczuła i zatrzymała się nad tym sygnałem. Podobnie jest z każdą emocją, która się w tobie pojawia. I z każdą myślą. Bądź w pełni świadoma tego, co się w tobie dzieje. W ten sposób okazujesz sobie uważny szacunek, a to prosta droga do miłości własnej.

3. Honoruj własne marzenia

Słuchanie pragnień serca jest wyrażeniem tego, jak siebie kochamy. Realizacja marzeń to istotny akt miłości własnej. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie tego, co chcemy. Kolejnymi – działania w kierunku spełnienia marzenia. Po prostu.

4. Współczucie dla siebie

To brak raniącej, a nawet druzgoczącej krytyki, ciągłego wypominania sobie win, postawa surowego rodzica. To głębokie zrozumienie, wybaczenie, życzliwość – drogą takich uczuć kroczysz do współczucia dla siebie.

5. Samopoznanie

Poznanie siebie to najbardziej fascynująca podróż, jaką możesz odbyć w życiu. Podróż w głąb siebie. Musisz być świadoma każdej twojej części, zwłaszcza tej najbardziej wypartej. Poinformuj siebie o sobie samej. A kiedy już odbierzesz wszystkie te wiadomości, poczujesz ulgę. Pełna świadomość przynosi kojące odprężenie.

6. Posiadanie własnej wizji

Czy nosisz w swojej duszy obraz tego, jak byś chciała się czuć w życiu? Wiesz, jak ono ma wyglądać? Jeśli nie, bo pogodziłaś się już z jakimś kompromisem, nie kochasz siebie. Ważne jest, żeby mieć świadomość, do czego się dąży. Wiedzieć, co jest dla mnie dobre i w jakim kierunku zmierzam. I konsekwentnie żyć według tej wizji.

7. Odkrywanie siebie i świata

To ciekawość na siebie i świat. To głód głębokiej, wewnętrznej wiedzy o sobie i otoczeniu. Ciekawość, otwartość na zmiany, rozwój, ustawiczne pogłębianie wiedzy i nauka. Efektem takiej postawy jest umiejętność zobaczenia piękna w sobie samym i we wszystkim, co nas otacza.

8. Zgoda na proces

Jak wszystko inne w życiu, miłość własna jest procesem. Chodzi o zgodę na to, że będą chwile, w których będziesz siebie krytykować, nie lubić swego ciała, będziesz nieuważna na własne myśli. I to jest normalne. Gdy zaakceptujesz ten fakt, czas bez miłości własnej, będzie się kurczył, kurczył aż zniknie zupełnie.

9. Własna droga

Miłość własna to COŚ, do czego musisz odnaleźć własną drogę. Tylko ty wiesz, w którą ona stronę zmierza i gdzie znajdują się zakręty. Po czym rozpoznać, że idziemy we właściwym kierunku? Po tym, czy dany sposób działa. Obroni się zawsze prawda. Jak ją rozpoznać? Szczerze i nieustannie rozmawiać ze sobą, pilnując żeby w każdej chwili żyć zgodnie z naszą wewnętrzną prawdą.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze