fbpx

Zrób wreszcie to, co trudne

Zrób wreszcie to, co trudne
123rf

Za progiem, który trudno nam przekroczyć, jest ukwiecona łąka. Czyli życie z tą cząstką siebie, która domaga się zintegrowania. Jak się z nią połączyć? Wejść w pozornie niebezpieczne dla nas emocje i działać zgodnie z nimi.
Linda Sapadin, psycholog i autorka książek, m.in.: „How to beat procrastination on the digital age”, uświadamia że najbardziej destrukcyjne dla naszej psychiki jest tkwienie w jednej negatywnej emocji, która determinuje nasze czucie i działania. Chodzi o takie zjawisko, że ludzie gniewni ciągle się złoszczą. Ci, co się frustrują i zamartwiają, robią to w każdej dziedzinie swojego życia i mają poczucie winy, że są źli na ludzi. Smutni niemal zawsze są w depresyjnym nastroju, mówią, że mają „doła” i ciężko im żyć w takim ponurym świecie. Unikający wyzwań przez całe życie mają ochotę migać się przed wszystkim, co nowe i uważają się za nieudaczników. A ryzykanci wciąż robią głupoty, mając podejrzenie że są chorzy psychicznie. Zbyt długo trzymamy się tej swojej negatywnej emocji, która nami rządzi i tym sposobem nie poznajemy własnej, fascynującej, złożonej osobowości. Nie lubimy siebie, bo ta „ulubiona” emocja odgradza nas od siebie. To mur, który iluzorycznie ma nas ochronić przed innymi uczuciami, których się boimy. Co robić? Dokładnie coś na przekór emocji, którą już zbyt dobrze znasz i która rozpanoszyła się w twoim życiu. Przestaniesz być „zachipowana”, z rozpaczą w sercu, lękiem w duszy i poczuciem porażki w umyśle, jeśli wreszcie poczujesz i zrobisz coś trudnego.

Należysz do gniewnych ludzi, którzy urządzają awantury, krzyczą, złoszczą się i stawiają na swoim? Odpuść. Sięgnij po łagodność, zrozumienie i wyrozumiałość. Tak postępuj wobec ludzi. Złość się w samotności, jeśli tego potrzebujesz.

Często gnębi cię smutek, marudzisz wtedy i narzekasz? Zrób coś, co podniesie twój nastrój. Kojąca muzyka? Zatańcz, obejrzyj zabawny film, idź na spacer, pośmiej się z przyjaciółką, powygłupiaj się z dziećmi. Zauważaj pozytywne aspekty życia. Jest krótka kolejka na poczcie? Życie jest wspaniałe! Ćwicz to każdego dnia.

Zamartwiasz się o przyszłość? Męczy cię niepewność? Na planie materialnym zrób to, co należy zrobić i przestań o tym myśleć. Postaw na zaufanie do wszechświata. Niech on się o ciebie zatroszczy. Na każdą emocję, która zaczęła nami rządzić, można rzucić światło prawdy. Ona nie jest tobą. Udowodnij jej to, odwracając się od niej tyłem. Gdy się zorientuje, że rozpoznałaś jej podstęp, odejdzie. A ty będziesz cieszyć się pełniejszym życiem.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>