fbpx

8 kroków do szczęśliwego związku

drobne sposoby na miłą atmsoferę w związku
123rf.com

Świadome podejście do relacji sprawia, że związek kwitnie, a my razem z nim. Jak dbać o sferę „my”?
Oto 8 kroków do szczęśliwego związku:

1. Koncentruj się na własnym związku. Zazwyczaj, myśląc o własnym życiu, odwołujemy się do tego, co dzieje się u innym. Punktem odniesienia stają się normy społeczne, rodzinne, kulturowe. Tymczasem są to szablony, które wcale nie muszą pasować do waszej dwójki – przecież zupełnie unikalnej. Może waszym szczęściem jest życie na przekór, w sposób, jaki jeszcze u nikogo nie spotkaliście.

2. Nie zakładaj, że partner będzie czytał w twoich myślach. Takie założenie prowadzi do frustracji i rozczarowań. Ludzie często czekają, aż zostaną zrozumieni i ich fantazje zostaną spełnione, a relacje w międzyczasie kruszą się i umierają. W końcu ktoś wykrzyknie: „Nigdy nie zrobiłeś niczego dla mnie!”. A ta druga strona nie wiedziała, czego ta pierwsza chciała. Dlatego komunikuj to, co jest dla ciebie istotne. Podziel się sobą z partnerem.

3. Wady partnera zostaw w spokoju. Jeśli masz taką myśl, że zdołasz zmienić partnera, jesteś w błędzie. Dobrym rozwiązaniem jest kochanie go, mimo jakichś tam wad (zresztą do końca nie wiadomo, co jest wadą, czasem jakaś cecha może w innych okolicznościach może okazać się przydatna, na przykład lenistwo na wakacjach). Koncentracja na zaletach ukochanego człowieka to duża ulga dla nas, a dla niego motywacja, żeby jeszcze częściej używał ich we wspólnym życiu.

4. Rytuały. Możliwości są nieograniczone. Piątkowe wieczory przy dobrych filmach, Boże Narodzenie na nartach, kawa z pianką każdego ranka. Każdy rytuał zbliża parę, bo jest tylko dla tej dwójki ludzi.

5. Zgodny system wartości. Relacje stają się zbyt skomplikowane, gdy partnerzy próbują forsować odmienne systemy wartości. Tak naprawdę one najczęściej są trudno dyskutowalne. Jeśli każdy obstaje przy swoich zasadach, związek zamienia się w pole walki, a przecież nie o to chodzi.

6. Słuchaj argumentów partnera. Często zdarza się, że żyjemy zamknięci w kole własnych lęków i wyobrażeń o ludziach i świecie. Jakieś doświadczenia nas ukształtowały i my wzięliśmy je za niepodważalną prawdę. Jeśli, słuchając partnera, poczujesz się jak biała kartka, dotrze do ciebie coś, co cię zaskoczy. Gdy słuchasz czy patrzysz na partnera, zatrzymaj się w swoich myślach i przekonaniach. Nie reaguj. Otwórz się na nowe w drugim człowieku.

7. Seks jest ważny.
Zwracaj baczną uwagę na to, co się dzieje między wami w tej sferze życia. Budowanie intymności to tworzenie jednego z ważniejszych fundamentów związku. Nigdzie indziej jej nie doświadczysz.

8. Bądź otwarty na pomoc. Ty pomagaj i przyjmuj pomoc. Jeśli dla partnerów jest to oczywiste, że wzajemna wymiana pomocy jest czymś naturalnym, nie dochodzi do szkodliwego zjawiska relacyjnego zwanego handlem wymiennym – ja ci zrobię masaż ,a ty pojedziesz moim samochodem do myjni. Samochód i garnki „same” się zmywają, a my możemy bardziej i z większą radością koncentrować się na przyjemnościach.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze