1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. The Rocky Horror Show

The Rocky Horror Show

Wesoła (i trochę straszna) podróż do Trasylweni może się odbyć metodą teleportacji. Wystarczy wygodnie zasiąść w fotelu na teatralnej widowni, by po chwili, gryząc popcorn, być już w… przeszłości… a może w przyszłości?

Idąc do Och Teatru na „The Rocky Horror Show” dobrze jest znać na przykład film z 1975 roku pod tytułem „The Rocky Horror Picture Show”, fascynować się filmami grozy z lat pięćdziesiątych, ale równie dobrze można nie znać tych produkcji a świetnie się bawić. Trzeba jednak wejść w zaproponowaną przez twórców konwencję.

Owszem, jest tu dużo smaczków - aluzji filmowych, łączenie stylistyki musicalu lat siedemdziesiątych i odniesień do współczesności. Ale jest też absurd, dziwaczność i szaleństwo. Już sama fabuła jest śmieszna. Janet i Brad, para narzeczonych, błądzą i w poszukiwaniu pomocy trafiają do zamczyska - statku kosmicznego, gdzie gospodarzem jest biseksualny transwestyta Frankfurter, szalony wynalazca, który między innymi konstruuje doskonałego człowieka, którym jest Rocky, „idealnie” umięśniony młody mężczyzna. Janet i Brad stają się zakładnikami nieobliczalnego Frankfurtera.

W „The Rocky Horror Show” bawi  i przyciąga uwagę między innymi gra z konwencją, albo raczej konwencjami, bo niemal wszystko jest tu przekorne…. Spektakl pomyślany został w formie antymusicalu zrealizowanego w stylistyce zamierzonego kiczu. Bo i kostiumy, nawiązujące do strojów filmowych o tym świadczą i tematyka, bezpośrednio nawiązująca do filmów grozy i tych „klasy B”.

Bawią też bezpośrednie zwroty do widowni, gdy Magenta i Columbia sprzedają popcorn wdając się z widzami w improwizowane dialogi, czy gdy narrator przypomina nam, że to show, że jesteśmy po to, by klaskać.

“The Rocky Horror Show”, Richard O’Brien. Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz, choreografia: Sylwia Adamowicz, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Zofia de Ines. Występują: Tomasz Dutkiewicz / Andrzej Skorupa,  Aneta Todorczuk-Perchuć / Anna Wodzyńska, Kamil Dominiak / Kamil Kulda, Tomasz Bacajewski / Grzegorz Pacanowski, Wojciech Michalak / Maciej Radel, Dominika Guzek / Agnieszka Wajs, Anna Oberc / Marta Wiejak, Krzysztof Broda-Żurawski / Błażej Olma,Rafał Bryndal, Anna Andrzejewska, Justyna Banasiak, Magdalena Żeberek, Jarosław Derybowski, Jakub Konieczny, Anna Szymoniak, Mariusz Bocianowski. Och Teatr.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze