1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

The Rocky Horror Show

Wesoła (i trochę straszna) podróż do Trasylweni może się odbyć metodą teleportacji. Wystarczy wygodnie zasiąść w fotelu na teatralnej widowni, by po chwili, gryząc popcorn, być już w… przeszłości… a może w przyszłości?

Idąc do Och Teatru na „The Rocky Horror Show” dobrze jest znać na przykład film z 1975 roku pod tytułem „The Rocky Horror Picture Show”, fascynować się filmami grozy z lat pięćdziesiątych, ale równie dobrze można nie znać tych produkcji a świetnie się bawić. Trzeba jednak wejść w zaproponowaną przez twórców konwencję.

Owszem, jest tu dużo smaczków - aluzji filmowych, łączenie stylistyki musicalu lat siedemdziesiątych i odniesień do współczesności. Ale jest też absurd, dziwaczność i szaleństwo. Już sama fabuła jest śmieszna. Janet i Brad, para narzeczonych, błądzą i w poszukiwaniu pomocy trafiają do zamczyska - statku kosmicznego, gdzie gospodarzem jest biseksualny transwestyta Frankfurter, szalony wynalazca, który między innymi konstruuje doskonałego człowieka, którym jest Rocky, „idealnie” umięśniony młody mężczyzna. Janet i Brad stają się zakładnikami nieobliczalnego Frankfurtera.

W „The Rocky Horror Show” bawi  i przyciąga uwagę między innymi gra z konwencją, albo raczej konwencjami, bo niemal wszystko jest tu przekorne…. Spektakl pomyślany został w formie antymusicalu zrealizowanego w stylistyce zamierzonego kiczu. Bo i kostiumy, nawiązujące do strojów filmowych o tym świadczą i tematyka, bezpośrednio nawiązująca do filmów grozy i tych „klasy B”.

Bawią też bezpośrednie zwroty do widowni, gdy Magenta i Columbia sprzedają popcorn wdając się z widzami w improwizowane dialogi, czy gdy narrator przypomina nam, że to show, że jesteśmy po to, by klaskać.

“The Rocky Horror Show”, Richard O’Brien. Reżyseria: Tomasz Dutkiewicz, choreografia: Sylwia Adamowicz, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Zofia de Ines. Występują: Tomasz Dutkiewicz / Andrzej Skorupa,  Aneta Todorczuk-Perchuć / Anna Wodzyńska, Kamil Dominiak / Kamil Kulda, Tomasz Bacajewski / Grzegorz Pacanowski, Wojciech Michalak / Maciej Radel, Dominika Guzek / Agnieszka Wajs, Anna Oberc / Marta Wiejak, Krzysztof Broda-Żurawski / Błażej Olma,Rafał Bryndal, Anna Andrzejewska, Justyna Banasiak, Magdalena Żeberek, Jarosław Derybowski, Jakub Konieczny, Anna Szymoniak, Mariusz Bocianowski. Och Teatr.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze