1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. W sierpniu rusza Festiwal Singera na prawym brzegu Wisły

W sierpniu rusza Festiwal Singera na prawym brzegu Wisły

materiały prasowe
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Festiwal odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września 2012, jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w klubach nad Wisłą, na Muranowie oraz po raz drugi na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom.

po raz drugi przekroczy prawy brzeg Wisły i zawita na warszawską Pragę. Kultura żydowska zagości w praskich klubach niezależnych: Hydrozagadce, Projekcie i Scenie Lubelskiej, Składzie Butelek, Sensie Nonsensu, 4 Pokojach i Znośnej Lekkości Bytu. Do nadwiślańskiego klubu La Playa zawita projekt „La Playa: Warszawa – Tel Aviv”, gorące rytmy żydowskiej muzyki, palmy i leżaki przeniosą gości festiwalowych w klimat Izraela. Tegoroczna IX odbędzie się w dniach od 25 sierpnia do 2 września w Warszawie.

 Program

Projektem „La Playa: Warszawa – Tel Aviv” rozpocznie się praska część Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Różne oblicza Izraela poznamy dzięki wyjątkowym zdjęciom dokumentującym street art autorstwa Zuzanny Szarek oraz pejzażom uchwyconym obiektywem Shai Ginott. Paweł Smoleński, autor książek o tematyce politycznej, m.in. „Irak. Piekło w raju” czy „Balagan. Alfabet izraelski”, opowie, dlaczego Izrael jest interesujący dla reportera, Michał Piróg poprowadzi warsztaty tańca żydowskiego, a Jasiek Kuroń zabierze odwiedzających w niezwykłą kulinarną podróż. Podczas imprezy zagra Alex Jacobowitz – kontynuator klasycznej tradycji klezmerów, który od lat porywa publiczność na całym świecie muzyką żydowską wykonywaną na marimbie – południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu.

Drugiego dnia , w niedzielę 26 sierpnia, festiwal zagości w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu przy ul. Lubelskiej 30/32. Będzie można obejrzeć zobaczyć kukiełkowy spektakl dla dorosłych według opowiadań Stefana Wiecheckiego „Wiech na 103”.

Wszyscy pasjonaci sztuki teatralnej, którzy odwiedzą w niedzielę Znośną Lekkość Bytu powinni koniecznie wrócić na Pragę 28 sierpnia. W Studium Teatralnym przy ulicy Lubelskiej 30/32 odbędzie się spektakl na motywach powieści Hanny Krall – „Król kier znów na wylocie” w reżyserii Piotra Borowskiego, połączony ze specjalnym spotkaniem z publicznością.

Kultura żydowska zagości również w klubokawiarni Skład Butelek przy ulicy 11 Listopada 22/8. 29 sierpnia w ramach cyklu Warsze odbędzie się koncert zespołu Slavic Gonzo  w składzie: Paweł Szamburski –  klarnet, Maciej Cierliński –  lira korbowa, Jerzy Rogiewicz – perkusja, Piotr Domagalski – kontrabas. Muzycy odwołując się do tradycyjnych motywów pogańskich i ludowych umieszczają je we własnym kontekście kulturowym.

Następnego dnia Skład Butelek wypełni się znakomitą muzyką w wykonaniu SzaZaZe oraz Oli Bilińskiej. Artyści zaprezentują muzykę Żydów sefardyjskich, w tym dworskie pieśni miłosne z Hiszpanii w autorskich aranżacjach. Współczesne podejście do tradycji oraz głęboka zaduma nad pięknymi melodiami sefardyjskimi przybliżą słuchaczom ten niezwykły aspekt muzyki dawnej Żydów z Europy, ale także z Afryki Północnej.

Miłośnicy muzyki klezmerskiej nie mogą zaś przegapić występu „Dem Fideles Neshome (Dusza skrzypiec)” – koncertu w wykonaniu duetu Deborah Strauss i Jeffa Warschauera uchodzących za najbardziej aktywnych twórców klezmerskiego nurtu oraz jidysz.

Portal Zwierciadlo.pl jest patronem Festiwalu Warszawa Singera.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze