1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Honorowy Złoty Glob dla Jodie Foster

W czasie przyszłorocznej ceremonii rozdania Złotych Globów, która odbędzie się 13 stycznia, Jodie Foster otrzyma nagrodę za osiągnięcia filmowe.

Złote Globy to nagrody przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, HSPZ (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) dla twórców filmowych i telewizyjnych. Honorowy Złoty Glob to nagroda im. Cecil B. DeMille, przyznawana za „wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie rozrywki”.

Organizatorzy postanowili wyróżnić Jodie Foster za  40 lat kariery, w czasie której zasłużyła się jako aktorka, reżyserka, producentka. przewodniczącej stowarzyszenia, Aidy Takla-O'Reilly, w którym Jodie opisywana jest jako kobieta „o wielu twarzach”, która odniosła olbrzymi sukces i jeszcze dużo osiągnie.

Jako mała dziewczynka Jodie Foster zadebiutowała w reklamówce produktów do opalania i już nie zniknęła z ekranu. W 1976 zagrała w „Taksówkarzu” Martina Scorsese, co przyniosło jej międzynarodową sławę i nominację do Oscara. Wtedy nie dostała nagrody, ale Akademia przyznała jej Oscara aż dwukrotnie: w 1989 za kreację w „Oskarżonych” i w 1992 za rolę agentki Clarice Starling w „Milczeniu Owiec” – oba dla najlepszej aktorki. Ostatnio wystąpiła w „Rzezi" Romana Polańskiego. Gwiazda wyreżyserowała dwa filmy, prowadzi  także studio produkcyjne.

W przeszłości honorowy Złoty Glob trafił m.in. do rąk Roberta DeNiro, Barbry Streisand, Ala Pacino.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze