fbpx

Maryam Jafri – wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa

Maryam Jafri to artystka poruszająca się w obszarach wideo, performans i fotografii.

Jej prace, oparte o proces badawczy i interdyscyplinarne poszukiwania, wyróżnia język wizualny, lokujący się między filmem, teatrem a serią narracyjnych eksperymentów, oscylujących między dziełem opartym o scenariusz a dokumentem, fragmentem a całością. Dzieła Jafri często rozpoczynają się od czegoś, co wydaje się konkretne: czy to archiwum, czy spisanego tekstu, by następnie doprowadzić do rozbicia ustalonych form.

„Śmierć z przyjaciółmi” („Death with Friends”, 2010) za punkt wyjścia obiera tekst „Baburnamy” – dziennika Babura, XVI-wiecznego założyciela dynastii, rządzących Indiami, Wielkich Mogołów. „Baburnama” stanowi pierwszy znany przykład piśmiennictwa autobiograficznego w literaturze islamskiej, a de facto pierwszy w ogóle. Podróżując przez obecne tereny Afganistanu, Pakistanu i północnych Indii, Babur opisuje swe podboje w tych rejonach, a także notuje ogólne obserwacje z życia codziennego mieszkańców.

Maryam Jafri, mieszka i tworzy w Nowym Jorku i Kopenhadze. W „Scenach” zostaną pokazane następujące prace wideo artystki: „Bal przebierańców” („Costume Party”, 2005), „Inscenizowane archiwum” („Staged archive”, 2008) i „Śmierć z przyjaciółmi” („Death with Friends”, 2010). Wystawa będzie pierwszym pokazem indywidualnym Jafri w Polsce.

Wystawa została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, Gdańsk 2012, potrwa do 11 marca 2012. Więcej informacji na stronie www.wyspa.art.pl i www.alternativa.org.pl.