1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Jak uniknąć powakacyjnego stresu?

Jak uniknąć powakacyjnego stresu?

123rf.com
123rf.com
Przełom lata i jesieni to trudny czas nawet dla największych optymistów. Spadek temperatury, krótsze dni i powrót z wakacyjnych podróży za biurko powodują, że często brakuje nam motywacji, aktywności i energii do działania. Jak odgonić od siebie depresyjny nastrój i odzyskać wewnętrzną siłę radzi Mateusz Grzesiak, międzynarodowy psycholog i trener rozwoju osobistego.

Badania Brytyjczyków pokazują, że jedynie 1 na 4 pracowników wraca po urlopie do pracy wypoczęty. 80% z nich przechodzi przez różne objawy tzw. back to work blues,  nazywanego przez psychologów PHT (Post Holiday Tension, czyli Zespół Napięcia Powakacyjnego). Jak podkreślają naukowcy z Manchester Metropolitan University, przy dzisiejszym szybkim tempie życia i rosnących oczekiwaniach odpoczynek jest coraz trudniejszy, a dla niektórych (np. pracoholików) czasem nieosiągalny. Trudno też będzie tym, którzy nie lubią swojej pracy i w czasie urlopu zdążyli to sobie wiele razy przypomnieć, utrudniając sobie powrót za biurko. Choć przyczyn powakacyjnego bluesa jest wiele, to symptomy PHT są podobne:

 • bóle głowy,
 • zdenerwowanie,
 • przeciążenie obowiązkami,
 • brak zainteresowania,
 • problemy z koncentracją,
 • kiepskie nastroje

Jak zachować psychiczny komfort po powrocie z urlopu?

 Po pierwsze – zorganizuj miejsce pracy

Eksperci psychologii rekomendują, aby zwiększyć komfort pracy po odbytym urlopie m.in.poprzez lepszą organizację dnia i miejsca pracy. Wprowadzenie porządku pozwoli nam na podniesienie własnej samodyscypliny i koncentracji.

Badania pokazują, że praca w czystym i lepiej zorganizowanym miejscu jest efektywniejsza i sprawia więcej przyjemności. Zadbaj o swój komfort psychiczny i dobre samopoczucie, pijąc kawę z ulubionego kubka czy umieszczając na pulpicie komputera najlepsze zdjęcie z wakacji. Po wypoczynku jesteś wypoczęty i naładowany pozytywną energią i siłą – wykorzystaj to w pracy (Mateusz Grzesiak).

Po drugie – wyluzuj!

Nagła zmiana trybu życia z wolniejszego, spokojniejszego i bez napiętego kalendarza w tryb codziennej służbowej aktywności może w znaczący sposób obniżyć nasz komfort psychiczny. Warto, w ramach możliwości, rozłożyć i zorganizować swoje zawodowe obowiązki.

Nie wchodź od razu na najwyższe obroty po powrocie z urlopu do pracy, ponieważ inaczej poczujesz się przeciążony i zniechęcony. Możesz również się rozchorować, co jest typową przypadłością tych, którzy przed urlopem pracują jak wariaci i potem na urlopie pierwszy tydzień spędzają w łóżku z grypą. Dlatego wracaj stopniowo, powoli i konsekwentnie do swoich obowiązków. Rób co jakiś czas krótkie przerwy, spaceruj, nie pozwól kolegom z pracy i klientom od razu bombardować Cię zadaniami. Nie podejmuj w tym okresie drastycznych decyzji i pozwól sobie zaadoptować się do sytuacji na nowo (Mateusz Grzesiak).

Po trzecie – skup się na nowych zadaniach

Największym wyzwaniem po powrocie do pracy jest pogodzenie się z nadchodzącym rutynowym charakterem dnia. Zdaniem psychologów jednym z najtrudniejszych zadań po letnim sezonie jest pogodzenie się z faktem, że nawet najdłuższe wakacje muszą kiedyś dobiec końca.

Twoje wakacje były udane. Właśnie – były. Uśmiechnij się, zamykając ten rozdział i zacznij pisać nowy, dotyczący przyszłości. Skup się na tym, co Cię czeka i co zamierzasz wprowadzić nowego. Praca może przynosić wiele radości, gdy działamy kreatywnie, prorozwojowo, entuzjastycznie, patrzymy pozytywnie na stojące przed nami wyzwania i cieszymy się z nadchodzących wydarzeń. Będąc obecnym w pracy i osiągając zaplanowane efekty, poczujesz się lepiej, będziesz się samorealizował, będziesz widział głębszy sens w swoich działaniach. Pozytywni ludzie żyją dłużej (jak pokazały badania na baseballistach z Wayne State University z 2010, uśmiechnięci sportowcy żyli aż 7 lat dłużej!), lepiej sobie radzą ze stresem i z porażkami, rzadziej się przeziębiają i mniej chorują na serce. Dlatego pamiętaj o uśmiechaniu się, bo jak pokazują badania z Penn State University (2005), uśmiechający się ludzie są postrzegani jako bardziej kompetentni! Uciesz się, że urlop się skończył i pracuj sumiennie teraz, by następne wakacje były jeszcze bardziej udane. I najważniejsze – jeśli naprawdę jesteś pasjonatem swojej pracy, nie poczujesz nawet, że do niej wracasz. To styl życia, jaki kochasz, w jakim się realizujesz i tworzysz taką przyszłość, w jakiej chcesz żyć (Mateusz Grzesiak).

mat.pras. livebrand.pl

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze