1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Eksperymentalne miasto widmo w Nowym Meksyku

Eksperymentalne miasto widmo w Nowym Meksyku

Screen You Tube/ NowThis:CITE City
W pobliżu granicy amerykańsko-meksykańskiej powstanie modelowe miasteczko przeznaczone wyłącznie do testowania nowych technologii.

W 1942 w stanie Nowy Meksyk otwarto tajny ośrodek badań jądrowych, który dziś   prowadzi badania między innymi nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Za kilka lat między miastem Los Alamos (sąsiadującym z ośrodkiem) i granicą meksykańską rozpocznie się nowy projekt specjalny, realizowany przez holding technologiczny Pegasus Global. Jego oficjalna nazwa brzmi The Center for Innovation, Testing & Evaluation, CITE (Centrum innowacji, testowania i oceny).

Będzie to typowe amerykańskie miasteczko o powierzchni ok. 40 km ² z centrum biznesowym i osiedlami mieszkaniowymi na przedmieściach. Znajdą się w nim normalne ulice, budynki, centra handlowe, kościół i cała infrastruktruktura dla 35 tys. wirtualnych mieszkańców. Projekt, budowa i wydatki na utrzymanie centrum będą pokryte z funduszy prywatnych. Koszty przedsięwzięcia szacuje się na miliard dolarów.

Modelowe miasto będzie terenem testowania ultranowoczesnych technologii, związanych zwłaszcza z odnawialnymi źródłami energii, inteligentnym transportem (kierowanie ruchem, samosterowalne samochody, bezpieczeństwo na drogach), bezpieczeństwem wewnętrznym oraz systemami bezprzewodowymi nowej generacji. Dyrektor Generalny Pegasus Global przypomina, że Stany Zjednoczone wydają miliardy na badania i ich efekty wykorzystują tylko w 2-3 %. CITE pozwoli testować nowe rozwiązania w rzeczywistych warunkach, dzięki czemu szybciej będą mogły trafić do produkcji. Centrum powstanie prawdopodobnie w 2018 roku.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze