Studia online – wykłady z każdej dziedziny

fot.123rf

Co roku we wrześniu marzysz o powrocie do szkoły, ale bez klasówek i listy obecności? Zajrzyj do Internetu. Znajdziesz tam kursy i wykłady on-line praktycznie z każdej dziedziny.
Nie liczy się to, ile masz lat, skąd pochodzisz, jakie jest twoje wykształcenie czy w co wierzysz. Stan posiadania i środki finansowe też nie mają nic do rzeczy – wiele platform edukacyjnych udostępnia swe zasoby nieodpłatnie. Choć niewykluczone, że za jakiś czas, gdy studiowanie przez Internet zastąpi chodzenie na wykłady w konkretnej uczelni, będzie z tego potężny edukacyjny biznes. Na razie wystarczy komputer i…

Uczysz się, gdzie chcesz i kiedy chcesz.
Możesz powtarzać materiał do woli albo przerwać wykład, zrobić sobie kawę i wrócić do niego w dowolnej chwili.
Twoja „klasa” nigdy nie będzie przepełniona, choć w kursie może uczestniczyć nawet 100 tys. osób.
Możesz „wyłączyć” nauczyciela, jeśli cię nudzi.
Możesz się uczyć w dowolnym języku.
Możesz dokształcać się w dowolnej dziedzinie albo w kilku naraz.

TED – idee warte rozpowszechniania

Dowiedziałam się o nim dwa czy trzy lata temu od męża. Ciągle oglądał wykłady w Internecie. A to mnicha buddyjskiego, a to doktora biologii molekularnej, mówiącego o tym, jak osiągnąć szczęście, innym razem astronoma wyjaśniającego teorię Wielkiego Wybuchu. Byli również lekarze opowiadający niesamowite historie ze swojej praktyki, ale też znani wszystkim Bill Clinton, Philip Zimbardo, Bill Gates czy Sting. Bo z platformy TED można dowiedzieć się nie tylko, jak się zmotywować, zostać liderem czy milionerem, ale też poznać tajniki ludzkiego orgazmu lub podpatrzyć fascynujące życie chrząszczy i chrabąszczy.

Co oznacza skrót TED? Technology, Entertainment and Design, czyli: technologia, rozrywka i design. W praktyce to multimedialna konferencja naukowa przygotowywana przez organizację non profit (amerykańska Fundacja Sapling), której celem jest propagowanie idei wartych rozpowszechnienia. Każdy zaproszony wykładowca ma maksymalnie 18 minut na swój wykład. Wcześniej główną tematyką były technologie, dziś także nauka i kultura. Od 2006 roku wykłady udostępniane są on-line, bezpłatnie, tłumaczone na wiele języków świata, w tym także polski. W aktualnej, najbardziej popularnej dwudziestce wykładów z ostatnich ośmiu lat znajdują się m.in.: „Jak szkoły zabijają kreatywność”, „10 rzeczy, których nie wiesz o orgazmie”, „Puzzle motywacji”, „Dlaczego robimy, co robimy”, „Siła introwersji” czy „Magia mózgu”. Najnowsze hity to m.in.: „Czy żyć tak, żeby mieć dobry życiorys… czy raczej mowę pogrzebową?”, „Jak pokonałem lęk sceniczny” czy „Mam 99 problemów – porażenie mózgowe to tylko jeden z nich”.

Ludzie na całym świecie pokochali TED, bo właściwie nie ma dziedziny czy tematu, którego by tam nie poruszono. Zwyczajni ludzie zmagający się ze swoimi ograniczeniami, znane postaci nauki przyznające się do chorób psychicznych, a także ci, którzy na zawsze zmienili postrzeganie świata czy technologie, dzięki którym dziś ów świat stał się jeszcze bardziej globalną wioską. Sukces TED spowodował powstanie niezależnych i organizowanych lokalnie platform TEDx, opierających się na podobnych regułach co TED, ale poświęconych albo miastom, albo ideom o bardziej regionalnym zasięgu, dziś zatem możemy znaleźć m.in. wykłady na www.tedxwarsaw.com, www.live.tedxszczecin.com, www.tedxwroclaw.pl, www.tedxkrakow.com/pl, www.tedxgdansk.com.

Wykłady TED możesz oglądać w Internecie poprzez stronę www.ted.com, na kanale YouTube albo ściągając aplikację na smartfona. Osobiście polecam szczególnie dwa wykłady: Matthieu Ricarda „O nawykach szczęścia” oraz Davida Steindl-Rasta „Chcesz być szczęśliwy? Bądź wdzięczny”.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »