fbpx

Na czym polega dieta cud?

Na czym polega dieta cud?
123rf.com

Dietą cud jest zbilansowana dieta, uwzględniająca wszystkie podstawowe składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i minerały – tłumaczy Krzysztof Wojdat z DietBox.pl.
„Każda dieta eliminująca dany składnik prowadzi do jego niedoborów, a to negatywnie wpływa na organizm, dlatego żadnej z poniżej wymienionych diet nie polecam. Ale z każdej z nich można wyciągnąć dobrą radę: od Atkinsa wynieść obniżenie poziomu węglowodanów prostych, od Dukana – nabiał, z diety południowych plaż – żywność o niskim indeksie glikemicznym, z raw food – znaczącą ilość warzyw i owoców, z paleo – chude mięso i ryby. To połączenie to właśnie dieta cud”, dodaje dietetyk.

Racjonalność 5 najpopularniejszych diet w ocenie Krzysztofa Wojdata

1. Dieta Atkinsa

Dieta opracowana przez nowojorskiego kardiologa, Roberta Atkinsa, na początku lat 70, opiera się na niskiej zawartości węglowodanów w menu i spożywaniu głównie białek oraz tłuszczów. Dieta składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie zbija się wagę, dostarczając organizmowi tylko 20 g węglowodanów dziennie. W następnych fazach zwiększa się stopniowo zawartość węglowodanów, ale docelowo nie powinny one przekroczyć 90 g dziennie.

Minusy: Dieta Atkinsa powoduje niedobory witamin (wykluczone owoce i część warzyw), magnezu i sodu. Zbyt duże spożycie tłuszczu prowadzi do podwyższenia cholesterolu, nadciśnienia, zawału serca, a nadmiar białka uszkadza wątrobę, osłabia kości, rozwija miażdżycę.

2. Dieta Dukana

Wysokoproteinowa dieta Pierra Dukana skupia się na obniżeniu w jadłospisie poziomu węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jak dieta Atkinsa, składa się z 3 etapów: po fazie wyłącznie białkowej wprowadza się stopniowo warzywa, następnie owoce, pełnoziarniste pieczywo. Dukan do końca życia poleca praktykowanie białkowych czwartków, czyli jednego dnia, np. czwartku, jedynie na białku.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Minusy: Przy takiej ilości białek nerki i wątroba mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niedożywiony mózg zacznie się domagać glukozy bólami głowy, a jelita będą dopominać się o błonnik zaparciami. Warto też dodać, że Pierre Dukan za biznesowe podejście do diety stracił uprawnienia lekarskie we Francji.

3. South Beach Diet

Dieta nazywana też dietą południowych plaż, w której nie trzeba liczyć kalorii i gramów. Zasada diety polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowaniu wysoko przetworzonych węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Tak jak w poprzednich dietach wprowadza się ją etapami.

Minusy: Pozbawienie organizmu witamin i minerałów z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych może doprowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu w pierwszym etapie diety. Jeśli ta faza się przeciągnie, organizm może zostać zakwaszony a nerki uszkodzone.

4. Raw Food

Dieta raw food (czyli surowego jedzenia) wyklucza obróbkę termiczną żywności. Jej zwolennicy utrzymują, że wszelka obróbka produktów obniża ich wartość odżywczą i przyczynia się do powstawania toksycznych substancji. W tej diecie je się głównie owoce, warzywa, orzechy i nasiona, oleje, przyprawy.

Minusy: Jedzenie wyłącznie surowej żywności może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego ciała. W tej diecie brakuje nabiału i produktów zwierzęcych – białka i tłuszczów, a trzeba pamiętać, że niektóre witaminy rozpuszczają się właśnie tylko w tłuszczach.

5. Dieta Paleo

Dieta paleo cofa nas do czasów ludzi pierwotnych i ich pierwotnej kuchni. Dieta opiera się głównie na żywności, którą można upolować (mięso, ryby, owoce morza) lub zebrać (owoce, warzywa, jaja, orzechy, zioła). Nie uznaje natomiast produktów powstałych w procesie uprawy: nabiału, produktów zbożowych, cukru, ziemniaków, soli.

Minusy: Podobno dieta paleo była najczęściej szukaną dietą odchudzającą w Google w 2013 r. Przypisuję to raczej jej oryginalności, a nie efektywności. Trudno jest wyobrazić sobie zbilansowaną dietę z taką ilością mięsa, a przy tym zupełnie bez nabiału i produktów wielozbożowych.

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>